global

Pakistańskie ISI zaatakuje sieć kolejową Indii?

Indyjskie agencje wywiadowcze informują o planowanych atakach na tory kolejowe w kraju. Według służb, celem jest infrastruktura kolejowa w Pendżabie i okolicach.

Koleje Indyjskie (fot. unsplash.com)
Koleje Indyjskie (fot. unsplash.com)

Według informacji podanych przez portal indiatoday.in, zamach przygotowywać ma pakistański Inter-Services Intelligence. Celem ataku są tory kolejowe w Pendżabie i okolicznych stanach, po których kursują pociągi towarowe.

W raporcie służb wywiadowczych znajduje się również informacja o finansowaniu przez ISI swoich agentów w Indiach. Członkowie pakistańskiego ISI otrzymują bowiem ogromne sumy za prowadzenie działań terrorystycznych na terenie kraju.

O ISI

Inter – Services Intelligence (ISI) jest główną agencją wywiadowczą Pakistanu. Odpowiada za zbieranie, przetwarzanie i analizowanie wszelkich informacji z całego świata, które są uważane za istotne dla bezpieczeństwa narodowego Pakistanu .

Agencja zyskała światowe uznanie i sławę w latach 80., kiedy poparła afgańskich mudżahedinów przeciwko Związkowi Radzieckiemu podczas wojny radziecko-afgańskiej w byłej Demokratycznej Republice Afganistanu .W trakcie konfliktu ISI ściśle współpracowało z Centralną Agencją Wywiadowczą Stanów Zjednoczonych i Tajną Służbą Wywiadowczą Wielkiej Brytanii w celu uruchomienia Operacji Cyklon, programu szkolenia i finansowania mudżahedinów w Afganistanie.

Uratował dziecko. Bohaterski zwrotniczy nagrodzony przez Indyjskie Ministerstwo Kolei

Po rozwiązaniu Związku Radzieckiego w 1991 r. ISI zapewniło strategiczne wsparcie i informacje wywiadowcze afgańskim talibom przeciwko Sojuszowi Północnemu podczas wojny domowej w Afganistanie w latach 90. XX wieku.

Federalne Biuro Śledcze , w swoim pierwszym otwartym oświadczeniu w 2011 roku w sądzie USA, stwierdziło, że Inter-Services Intelligence (ISI) sponsoruje i zagraniczne separatystyczne grupy bojowników w Kaszmirze.

Dodaj komentarz