Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Panoramy Targówka w warszawskim metrze

Metro Warszawskie zaprezentowało kolejne zdjęcia z postępu budowy drugiej linii metra. Wykonawca inwestycji instaluje ściany zatorowe, a na nich długie na 120 m artystyczne panoramy Targówka. Autorem grafik jest Piotr Młodożeniec.

Prace budowlane w warszawskim metrze trwają (fot. Metro Warszawskie)
Prace budowlane w warszawskim metrze trwają (fot. Metro Warszawskie)

Grafiki towarzyszyć będą w podróży pasażerom na stacjach metra C19 Zacisze, C20 Kondratowicza oraz C21 Bródno. Ściany te znajdą się za torami trzech ostatnich stacji metra, budowanych na wschodnim odcinku. Składają się one z aluminiowych paneli, na których metodą nadruku nakładane są grafiki Piotra Młodożeńca. Ten polski artysta to wybitny malarz, rysownik, ilustrator i autor animowanych filmów. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i jest związany z Targówkiem. Właśnie panoramy tej dzielnicy na grafikach ekipa budowlana instaluje w metrze.

Trzy stacje, różne kolory i grafiki

Ściany z grafiką będą miały cztery metry wysokości i 120 m długości. Przedstawiają najbliższe otoczenie danej stacji, czyli na przykład bloki, skrzyżowanie czy drzewa. Grafiki w formie rastrów artysta pozyskuje dzięki nałożeniu na białe tło czarnych punktów, a także dodaniu na całość akcentów kolorystycznych w postaci barwnych plam. Dana barwa odpowiada konkretnej stacji: Kondratowicza to kolory żółty, pomarańczowy czy czerwony, Bródno – fiolet i granat, a Zacisze – zieleń.

Nie tylko Młodożeniec

To nie będą jedyne elementy związane ze sztuką na terenie Metra Warszawskiego. Na odcinku centralnym drugiej linii metra podziwiać można grafiki przygotowane przez światowej sławy artystę Wojciecha Fangora. To stylizowane nazwy stacji, zdobiące ściany za torami i również widoczne z wysokości peronów.