Aktualności

Patronat Raportu Kolejowego: Dworce Świata

Z przyjemnością informujemy, że Raport Kolejowy objął patronatem medialnym wystawę „Dworce świata”, przygotowywaną przez Stację Muzeum.

DWORCE ŚWIATA

Stacja Muzeum, ul. Towarowa 3, Warszawa
Otwarcie wystawy: 13 lutego 2018 r.
Zakończenie: czerwiec 2018 r.

Wystawa „Dworce świata” opiera się na pocztówkach ze zbiorów Stacji Muzeum. Pocztówki w większości pochodzą z okresu międzywojennego i ukazują dworce w Polsce i za granicą. Starsze, sprzed 1914 roku, są tym cenniejsze, że przedstawiają budynki dworcowe od dawna nieistniejące. Ich znakiem rozpoznawczym jest intensywne podkolorowanie farbami w celu nadania bardziej wyrazistego i atrakcyjnego efektu wizualnego. Ich przeznaczeniem było przetrwać jak najdłużej w archiwach rodzinnych – jako pamiątka podróży, wakacji, emigracji czy przypadkowych miejsc, w które trafiali ludzie podczas zawieruchy wojennej.

Zapis historii tych ważnych gmachów publicznych, które powstawały wraz z rozwojem kolei w XIX wieku we wszystkich zakątkach świata – Anglii, kolebce kolejnictwa, Ameryce, Rosji, Austrii, Niemczech czy Francji – jest odzwierciedleniem prądów i przemian kulturowych, gospodarczych oraz politycznych. Od kiedy miasta przestały być opasywane grubymi murami, a rogatki miejskie nie pełniły już swojej podstawowej roli, to dworce kolejowe przejęły funkcję bram miejskich. Bram, które prowadziły podróżnych do centrów aglomeracji, dynamicznie rozwijającej się wokół nowej infrastruktury kolejowej.

Strona organizatora wystawy: stacjamuzeum.pl

Zapraszamy!

Dodaj komentarz