Inwestycje Wydarzenia

Perony w Sarnowie gotowe. Inwestycja kosztowała 4,4 mln zł

Nowe perony kolejowe w Sarnowie gotowe. To trzecia taka inwestycja na szlaku Łuków – Dęblin. Wartość prac prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. to 4,4 mln zł.

Nowy przystanek w Sarnowie (fot. K. Rozewicz / PKP PLK)
Nowy przystanek w Sarnowie (fot. K. Rozewicz / PKP PLK)

W Sarnowie, na linii kolejowej nr 26 ŁukówDęblin, powstały dwa nowe, jednokrawędziowe perony o długości 150 metrów. Wykonawca prac zainstalował tam wiaty, postawił ławki oraz kosze do segregacji śmieci.

Obiekt zyskał czytelne oznakowanie i gabloty z rozkładem jazdy. Ponadto, perony są oświetlone i wyposażone w pochylnie dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wykonawca zadbał o ścieżki naprowadzające dla osób niedowidzących i niewidomych, a także antypoślizgową fakturę nawierzchni. Ustawił także stojaki na rowery.

Przystanek w Sarnowie to trzeci obiekt na linii kolejowej między Łukowem a Dęblinem (lk 26) realizowany dzięki Rządowemu programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025. Inwestycje poprawiają dostępność, a także komfort podróży koleją. Od września 2022 r. podróżni korzystają z nowych peronów w Leopoldowie. W Grabowie Szlacheckim wykonawca rozpoczął demontaż starych peronów. Zakończenie prac na przystanku zaplanowano w połowie 2024 r.

Program Przystankowy w woj. lubelskim

W województwie lubelskim program przystankowy obejmuje 20 lokalizacji. Są to przystanki w Chełmie, Grabowie Szlacheckim, Milanowie, Bezwoli, Lisiowólce, Szczebrzeszynie Miasto, Długim Kącie, Zamościu Starówka, Zamościu Wschód, Jaskach i Aleksandrowie, Łagiewnikach, Żurawnicy, Leopoldowie, Sarnowie, Bystrzycy koło Lublina, Kraśniku, Wólce Niedzieliskiej, Chotyłowie, Zaklikowie Miasto. W realizacji są przystanki Szczebrzeszyn Miasto, Długi Kąt, Zamość Starówka, Zamość Wschód, Wólka Niedzieliska, Żurawnica, Łagiewniki, Kraśnik, Bystrzyca koło Lublina oraz Zaklików Miasto. Zakończenie prac zaplanowano w 2023 r. Podróżni korzystają już z efektów Programu w dwóch lokalizacjach, są to Leopoldów (powiat rycki), a także Niedzieliska Kolonia (powiat zamojski).

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 185 lokalizacje, a na liście rezerwowej 129.

Dodaj komentarz