Raport z Polski Tabor Wydarzenia

PESA Bydgoszcz dostarczy kolejne pociągi dla Českich Drah

PESA Bydgoszcz podpisała nowe zamówienie na dostawę pociągów dla Českich Drah. Kontrakt wart jest 514 mln zł. Łączna suma zrealizowanych umów to ponad 1 mld zł.

Českie Drahy potwierdziły zamówienie kolejnych pojazdów od bydgoskiego producenta.  Podpisany dzisiaj kontrakt to drugie zamówienie w ramach umowy ramowej zawartej 26 lutego 2021, która możliwia ČD zakup do 160 zespołów trakcyjnych o łącznej wartości 2,5 mld zł.

Zamówione kolejne 33 nowe zespoły trakcyjne będą przeznaczone do obsługi regionalnych połączeń w Kraju Hradeckim /cz. Královéhradecký kraj/.  Pojazdy mają zostać dostarczone do Czech w latach 2024-2026.

– Wprowadzimy na regionalne linie nowoczesne pociągi, które spełnią wszelkie wymogi komfortowej podróży na miarę  XXI wieku. Dotrzymamy obietnicy, do której zobowiązaliśmy się w umowach z samorządami województw. Nowe jednostki spółki PESA będą już miały zainstalowane europejskie urządzenie kontroli bezpieczeństwa pociągów ETCS; zaoferują przestronne wnętrze ze 115 miejscami siedzącymi, klimatyzację, dostęp bez barier, Wi-Fi oraz gniazdka do ładowania małych urządzeń elektronicznych. Polski producent dostarczy nam łącznie 66 pojazdów –  powiedział Ivan Bednárik, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny ČD.

 

W ramach obowiązującej umowy ramowej ČD zamówiły już w PESA 66 pojazdów za ponad 1 mld zł. Bydgoska firma dostarczy dla narodowego czeskiego przewoźnika spalinowe pojazdy nowej generacji dedykowane dla ruchu regionalnego, podobne do eksploatowanych przez ČD Linków, znanych pasażerom pod nazwą RegioShark. Pojazdy z pierwszego wywołania będą obsługiwać połączenia w regionach środkowoczeskim, pardubickim, południowoczeskim, wysoczyńskim i w Pradze.

– Konsekwentnie wzmacniamy naszą pozycję na europejskim rynku, realizując strategię 2025+. Zdobywamy kolejne zamówienie na wymagającym czeskim rynku, na którym obecni są przecież najwięksi światowi producenci.  To zamówienie potwierdza dobrze rozwijającą się współpracę PESA z Českimi Drahami.  Jej bazą są dostarczone 7 lat temu LINKi, wsparcie ich utrzymania i bardzo dobre wskaźniki eksploatacyjne. Zapewniam, że nowe pojazdy, które dostarczymy ČD będą technologicznym krokiem naprzód i zagwarantują pasażerom Českich Drah bezpieczeństwo i komfort podróży. Będące wyposażone w najnowocześniejsze, niskoemisyjne silniki klasy Stage V i wiele rozwiązań technicznych spełniających wymagające europejskie normy – podkreślił Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz SA.

 

Podstawowe dane nowych pojazdów PESA dla ČD:

  • Nowoczesne, jasne, przestronne, klimatyzowane wnętrze z ergonomicznymi siedzeniami w wersjach dla I i II klasy
  • Platformy umożliwiające wjazd z poziomu peronu osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
  • Dodatkowy, wysuwany stopień  stopień teleskopowy ułatwi wejście na pokład na przystankach z niższymi peronami;
  • Nowoczesne, bezpieczne drzwi przesuwne wtykowe sterowane przyciskami, z systemem centralnego blokowania przed odjazdem pociągu, ponadto – dla pasażerów niewidomych i niedowidzących przednie drzwi z świetlnym sygnałem ostrzegawczym, wyposażone w pilota
  • Przestronna toaleta bez barier, dostępna również dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, z systemem zamkniętym, wyposażona w składany stolik do przewijania niemowląt
  • Gniazdka elektryczne 230 V z portami USB 5 V
  • Dedykowana przestrzeń do transportu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
  • Przestrzeń do transportu wózków dziecięcych i rowerów
  • Nowoczesny system informacji pasażerskiej, uwzględniający potrzeby wszystkich pasażerów, w tym niewidomych, niedowidzących lub niesłyszących

Českie Drahy eksploatują już dwuczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne Link serii „844″ produkowane przez PESA Bydgoszcz i nazwane w Czechach RegioShark. Korzystają z nich pasażerowie w regionach Ústí, Liberec, Karlove Vary, Pilzno, Pardubice i Zlín.

Dodaj komentarz