Tramwaje

PESA Bydgoszcz dostarczyła do Tramwajów Śląskich pierwszy wagon 2017N

W niedzielę rano do zajezdni tramwajowej w Katowicach dotarł pierwszy nowy wagon 2017N, wyprodukowany przez bydgoską Pesę na zlecenie spółki Tramwaje Śląskie. Teraz pojazd czekać będą testy homologacyjne.

Fot. Tramwaje Śląskie

PESA Bydgoszcz dostarczy na Śląsk 35 nowych tramwajów o dwóch długościach: 32- oraz 25-metrowe. Jako pierwsze na linię produkcyjną zakładów Pesa trafiły wagony krótsze.

 – Pierwszy z nich jest gotowy i w piątek 10 lipca późnym wieczorem wyruszył w drogę na Śląsk. Przewóz tramwajów odbywa się na specjalnej lawecie, a ze względu na gabaryty przejazd może być realizowany tylko nocą. Dlatego pokonanie tych 400 kilometrów zajmuje tyle czasu – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

 

Laweta z tramwajem dotarła z Bydgoszczy do Katowic w niedzielny poranek 12 lipca. Wagon został ustawiony na torach, a następnie odbył krótki przejazd do hali, gdzie będzie przygotowywany na wyjazdy na tory szlakowe.

– Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z producentem, część badań homologacyjnych zostanie przeprowadzona na naszej infrastrukturze. Odbiory rozpoczną się oczywiście dopiero po uzyskaniu świadectwa homologacji – mówi Andrzej Zowada. Nowy wagon na torach w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii może pojawić się już w nocy z niedzieli na poniedziałek. – Nasi motorniczowie będą się szkolić dopiero, gdy wagon uzyska świadectwo homologacji i dopełnione zostaną wszystkie niezbędne formalności – dodaje rzecznik tramwajowej spółki.