Tramwaje Wydarzenia

PESA Bydgoszcz wygrywa przetarg w Tallinie

Producent pojazdów szynowych – PESA Bydgoszcz – dostarczy do stolicy Estonii do 23 tramwajów Twist. Przetarg na zakup 8 sztuk niskopodłogowych pojazdów TALLINNA LINNATRANSPORT ogłosił w czerwcu 2021 r. Kontrakt obejmuje opcję na kolejne 15 sztuk.

Obecnie w Tallinie kursują takie tramwaje (fot. By Dmitry G - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40649103)
Obecnie w Tallinie kursują takie tramwaje (fot. By Dmitry G – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40649103)

Oferty w przetargu złożyły trzy przedsiębiorstwa: CAF, Skoda oraz Pesa Bydgoszcz. To właśnie to ostatnie, decyzją komisji przetargowej, wykona zamówienie dla miasta.

PESA zaoferowała 3-członowy tramwaj z rodziny Twist o długości 28,56 metra, mogący przewieźć do 300 pasażerów (w tym 65 miejsc siedzących). Okres eksploatacji tramwajów jest określony na 35 lat. Prędkość konstrukcyjna to 80 km/h, eksploatacyjna – 50 km/h.

Wartość kontraktu to 52 mln EUR (podstawowe zamówienie + opcja). Na skorzystanie z prawa opcji zamawiający ma do 16 miesięcy. Dostawa niskopodłogowych tramwajów z zamówienia podstawowego rozpocznie się w III kwartale 2024 roku. PESA zaoferowała 48 miesięcy gwarancji na swoje pojazdy.

Umowa pomiędzy TALLINNA LINNATRANSPORT i PESA zostanie zawarta w maju 2022 w Bydgoszczy.

Dodaj komentarz