Tramwaje

PESA Bydgoszcz ukończyła dostawy tramwajów dla Jassów

Jassy odebrało już wszystkie z 16 tramwajów, zamówionych u polskiego producenta taboru – PESA Bydgoszcz. W Jassie zorganizowano specjalną konferencję prasową podsumowującą realizację projektu.

Konferencja prasowa w Jassie (fot. PESA Bydgoszcz)
Konferencja prasowa w Jassie (fot. PESA Bydgoszcz)

W konferencji prasowej uczestniczyli: Claudiu Răcuci, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i Administracji,  Mihai Chirica, Burmistrz Jassów oraz Krzysztof Zdziarski, Prezes PESA Bydgoszcz SA.

Jassy podpisały z PESA umowę na dostawę 16 tramwajów Swing w czerwcu 2020 roku. Pierwszy pojazd dotarł do historycznej stolicy Rumunii już 2 sierpnia 2021 roku. Wszystkie tramwaje PESA dostarczyła zaś przed terminem przewidzianym umową.

– 16 tramwajów PESA Swing jeździ już po ulicach Jassów i ma znaczący wpływ na poprawę transportu publicznego w naszym mieście. Chcę dzisiaj podziękować polskiej firmie za perfekcyjną realizację umowy. Chcę również pogratulować jakości tramwajów, którą doceniam nie tylko ja, ale przede wszystkim pasażerowie.  Dziękuję również Ministerstwu Rozwoju, całemu zespołowi projektowemu za zaangażowanie i wysiłek włożony w  realizację tego projektu. Dzięki doskonałej współpracy z PESA oraz wsparciu pozyskanych przez nas funduszy europejskich możemy zapewnić mieszkańcom Jassów zieloną, nowoczesną, inteligentną komunikację miejską – powiedział, podsumowując realizację dostaw, burmistrz Jassów Mihai Chirica.

 

Kontrakt o wartości ponad 130 mln zł Jassa zrealizowała w ramach projektu „Rozwój środków komunikacji miejskiej”. Był on powadzony wspólnie przez samorząd Jassów s MInisterstwo Rozwoju regionalnego Rumunii w ramach Strategii Zintegrowanego Rozwoju Miejskiego na latach 2015-2030.

O tramwajach dla Jassy

PESA dostarczyła do Jassów 16 niskopodłogowych tramwajów Swing. Długość składów wynosi 30 m. Mogą one jednocześnie przewozić do 240 pasażerów, w tym 60 na miejscach siedzących. tramwaje zostały wyposażone w nowoczesne systemy klimatyzacji, monitoringu, informacji pasażerskiej, a także diagnostyki.

– Cieszę się, że mogę dzisiaj tutaj w Jassy podziękować za zaufanie i doskonałą współpracę władzom miasta oraz osobom zaangażowanym w realizację tego projektu. Dla nas to zamówienie było ważne. Pokazało w praktyce efekty przyjętej przez nas Strategii PESA 2026+. Dostarczyliśmy przed terminem wysokiej jakości pojazdy osiągając zadowolenie klienta i pasażerów. Jestem przekonany, że będziemy na rumuńskim rynku realizować kolejne projekty. Już teraz dziękuję stronie rumuńskiej za wolę dalszej współpracy – podkreślił Krzysztof Zdziarski, Prezes PESA Bydgoszcz SA.