Tabor

PESA Mińsk Mazowiecki naprawi 66 ezt Kolei Mazowieckich

PESA Mińsk Mazowiecki S.A. naprawy w poziomie utrzymania P4 66 ezt serii EN57AL z taboru Kolei Mazowieckich. Umowa w tej sprawie podpisana została w czwartek 23 lutego.

Uroczyste podpisanie umowy między przedstawicielami Kolei Mazowieckich a PESA Mińsk Mazowiecki (fot. nadesłane)
Uroczyste podpisanie umowy między przedstawicielami Kolei Mazowieckich a PESA Mińsk Mazowiecki (fot. nadesłane)

Wartość sygnowanego kontraktu wynosi prawie 120 mln zł. Zgodnie z zapisem, PESA Mińsk Mazowiecki zrealizuje zadanie do końca 2025 r.

Jak przyznaje Prezes Kolei Mazowieckich Robert Stępień, bardzo istotnym elementem polityki taborowej Spółki, jest nie tylko zakup nowych pojazdów, ale także kwestia zapewnienia właściwego stanu technicznego tych już eksploatowanych. Naprawy pojazdów mają przede wszystkim na celu zapewnienie niezawodności, komfortu oraz bezpieczeństwa podróży.

– Bardzo cieszymy się z tego, że ponownie udało nam się nawiązać współpracę ze Spółką PESA. Mamy nadzieję, że i tym razem, tak samo, jak przy poprzednich umowach, wszystko będzie przebiegało sprawnie. Dla naszej Spółki, będącej drugim przewoźnikiem pasażerskim w kraju pod względem przewiezionych podróżnych, priorytetem jest bezpieczeństwo i wysoka jakość świadczonych usług. Nie tylko inwestujemy w nowe ezt typu FLIRT ER160, ale również dbamy o cały park taborowy KM, modernizując i przeprowadzając przeglądy pojazdów – powiedział Robert Stępień.

 

Naprawy w poziomie utrzymania P4 dla pojazdów EN57AL wykonuje się po przebyciu przez pojazd maksymalnie 520 tys. km lub co 5 lat. W zakres tych prac wchodzą czynności niezbędne do uzyskania wymaganego stanu technicznego oraz parametrów określonych w przepisach i warunkach technicznych odbioru danego typu pojazdu, a także w dokumentacji systemu utrzymania (DSU).

– Celem napraw w poziomie utrzymania P4 jest wymiana elementów, które w czasie eksploatacji uległy zużyciu lub uszkodzeniu. Mają one ogromny wpływ na zapewnienie prawidłowego użytkowania elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz poprawę warunków pracy pracowników drużyn pociągowych i komfortu pasażerów. Tym razem przegląd zostanie wykonany w pojazdach EN57AL, które są jednymi z najmniej awaryjnych pojazdów floty KM. Ich współczynnik niezawodności w 2022 roku wyniósł 0,97. Jest to wysoki poziom, gwarantujący praktycznie pełne przygotowanie do jazdy. Po raz kolejny podejmujemy współpracę z mińskim zakładem naprawczym taboru i liczymy, że naprawy zostaną wykonane solidnie i na czas – powiedział Czesław Sulima Członek Zarządu, Dyrektor Eksploatacyjny KM.

 

Na temat podpisania kolejnej umowy współpracy ze Spółką KM wypowiedział się także Jacek Bilski, Prezes Zarządu PESA Mińsk Mazowiecki S.A.

– Cieszymy się, że jako firma posiadająca ogromne doświadczenie podpisujemy na przestrzeni roku kolejną dużą umowę ze Spółką Koleje Mazowieckie w zakresie napraw pojazdów, które służą mieszkańcom naszego regionu. Pojazdy EN57AL, będące przedmiotem dziś podpisanej umowy są nam dobrze znane z uwagi na ich modernizację, którą wykonaliśmy w przeszłości. Dlatego też gwarantujemy najwyższą jakość wykonania usług – powiedział Jacek Bilski.

 

Dodaj komentarz