Tabor Wydarzenia

Pierwsza polska Hybryda z napędem MEDCOM już na torach

Pod koniec stycznia br. do ruchu włączone zostały pierwsze hybrydowe pojazdy szynowe wyprodukowane przez NEWAG dla województwa zachodniopomorskiego. Wszystkie są wyposażone w nowoczesne systemy napędowe firmy Medcom. Już dziś pasażerowie mogą przejechać Impulsem 2 np. niezelektryfikowaną trasę SzczecinKołobrzeg.

„Pod drutem” i bez sieci

Impuls 2 to pierwszy wyprodukowany w Polsce pojazd hybrydowy, który posiada system dwunapędowy, co oznacza, że może poruszać się jako skład elektryczny (napędzany energią elektryczną za pomocą pantografu), natomiast na odcinkach bez dostępu do sieci przechodzi w tryb spalinowy. Premiera tego innowacyjnego systemu napędowego miała miejsce na targach TRAKO 2019. System powstał m.in. z myślą o potrzebach regionów, które charakteryzują się dużą ilością niezelektryfikowanych linii kolejowych. W ten sposób rozwiązanie przyczyni się do usprawnienia i wznowienia komunikacji m.in. na trasach na Pomorzu Zachodnim.

Dedykowany napęd

W systemu dwunapędowego wchodzą dwa kontenery trakcyjne, przeznaczone do sterowania pracą asynchronicznych silników trakcyjnych oraz wytwarzania napięcia do zasilania układów pokładowych. Poza tym pojazd wyposażony został także w falowniki trakcyjne, przetwornice pomocnicze, zasilacze buforowe, system TCMS oraz rozdzielnie niskiego napięcia produkcji warszawskiej firmy.

Hybryda to wygoda

Zastosowanie technologii Medcom umożliwia m.in. oszczędzanie oraz odzyskiwanie energii wytwarzanej podczas hamowania. Całość wraz z opracowanym sterowaniem pojazdu wpływa na mniejsze zużycie energii, a w konsekwencji na niższe koszty eksploatacji. Dzięki temu zespół trakcyjny może zostać wyposażony w dodatkowe systemy poprawiające komfort oraz wygodę pasażerów, takie jak bezprzewodowy internet czy klimatyzacja.

Sześć kolejnych pojazdów hybrydowych Impuls 2 od Newagu zostało zamówionych przez Koleje Dolnośląskie.

MEDCOM

Polska firma produkująca na skalę globalną innowacyjne rozwiązania energoelektroniczne dla transportu publicznego, energetyki oraz przemysłu. Medcom działa na rynku od ponad 30 lat i realizuje międzynarodowe projekty na 6 kontynentach. Firma stale wprowadza do swojej oferty nowe produkty oraz unikatowe technologie dla energooszczędnego i niskoemisyjnego transportu publicznego. Przykładem jest autorska energoelektronika wykonana w technologii węglika krzemu (SiC), która znacznie ogranicza zużycie energii, dając ogromne oszczędności przewoźnikom. Z sukcesem funkcjonuje m.in. w tramwajach Moderus Gamma 2, lokomotywie Dragon 2 oraz e-busach i stacjach ładujących.

Dodaj komentarz