Aktualności Inwestycje

Pierwsza szlifierka torowa PLK S.A.

Nowoczesna samojezdna maszyna do szlifowania szyn, typu VULCANO LGT 10M, która zostanie włączona do floty Grupy Kapitałowej PLK S.A., zapewni bardziej bezpieczne i komfortowe podróże pociągami oraz utrzymanie optymalnych parametrów torów kolejowych. Dzisiaj miało miejsce podpisanie umowy z włoską firmą SRT S.r.I., która będzie dostawcą tego sprzętu.

Fot. PKP PLK

Praca szlifierki torowej przyczyni się do uzyskania gładkich i równych szyn, co wpłynie na większy komfort podróży, zmniejszenie emisji hałasu i obniżenie kosztów utrzymania linii kolejowych. Umowę na zakup pierwszej maszyny tego typu podpisali przedstawiciele Dolnośląskiego Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury Komunikacyjnej DOLKOM sp. z o.o. oraz dostawcy sprzętu.

Szlifierka VULCANO LGT 10M jest nowoczesnym urządzeniem, umożliwiającym szlifowanie i przywracanie profilu szyn na szlakach oraz w rozjazdach. Maszyna zostanie wyposażona w kompletny system pomiarowy, odpowiedni osprzęt i oprogramowanie. Będzie mogła poruszać się w obu kierunkach, zarówno samodzielnie, jak i w składzie pociągu. Dodatkowo, będzie wyposażona w automatyczną kontrolę bezpieczeństwa pociągu (SHP, CA), radiotelefon dwusystemowy (GSM-R/VHF) umożliwiający łączność pociągową i drogową z obsługą systemu “Radio-Stop”, a także urządzenie rejestrujące parametry jazdy transportowej. Cały proces zostanie przeprowadzony zgodnie z wymaganiami eksploatacyjnymi infrastruktury kolejowej w Polsce.

Zgodnie z harmonogramem, szlifierka zostanie dostarczona w ciągu 24 miesięcy od podpisania umowy, a zezwolenie na jej eksploatację na terenie Polski będzie dostępne w ciągu kolejnych 12 miesięcy po dostawie. Ostatecznie, prace na polskich torach rozpoczną się nie później niż za trzy lata.

Dodaj komentarz