Tabor Wydarzenia

Pierwsza z czeskich lokomotyw EffiShunter 1000 zasili koleje w Szwecji

Z zakładu produkcyjnego CZ LOKO w Jihlavie wyruszyła nowa lokomotywa EffiShunter 1000. To pierwszy z tego typu pojazdów zamówionych przez Trainpoint Norway na linie szwedzkie.

Lokomotywa EffiShunter 1000 od CZ Loko
Lokomotywa EffiShunter 1000 od CZ Loko

Dokładnie 6 września Lokomotywa ruszyła w podróż z Czech na północ Europy. Zgodnie z założeniami ma zacząć obsługiwać miejscowe linie kolejowe w początkach 2023 roku.

– Widzimy duży potencjał rynkowy w Szwecji i Norwegii. Transport kolejowy jest tam postrzegany jako alternatywa w ochronie środowiska i dlatego przechodzi proces ekologizacji. Towarzyszy temu oczywiście modernizacja i odnowienie floty pojazdów. A my chcemy tam być – mówi Michał Schaffer, kierownik działu sprzedaży CZ Loko.

 

Słowa te potwierdza umowa na dostawę kolejnych egzemplarzy EffiShunter 1000 zawarta w sierpniu z AC Finance, spółką zależną szwedzkiego Railcare.

– Uważamy to za wielki sukces i zaufanie do marki CZ Loko. Firma Railcare jest jednym z renomowanych dostawców utrzymania infrastruktury kolejowej w krajach skandynawskich, a wybór naszych lokomotyw potwierdza ich europejską konkurencyjność. Ale trzeba dodać, że nie jest to prosty projekt. Choć pojazd bazuje na wersji seryjnej, modyfikacje związane głównie z lokalnym sprzętem ochrony kosztowały nas i nadal będą kosztować wiele wysiłku, czasu i pieniędzy – dodaje Michał Schaffer.