Inwestycje Tabor

Pierwszy pociąg Alstom dla projektu Tren Maya w Meksyku gotowy

Alstom dostarczył do Meksyku pierwszy pociąg, który będzie kursował na linii Tren Maya, przecinającej półwysep Jukatan. Inwestycja gotowa ma być w grudniu 2023 r.

(Twitter/@TabascoJavier)
(Twitter/@TabascoJavier)

Czteroczłonowy pociąg typu Xiinbal to pierwszy z 42 zamówionych pojazdów X-trapolis dla meksykańskiego projektu Tren Maya. Co istotne, wyprodukowano go w lokalnej fabryce – w Ciudad Sahgun, w stanie Hidalgo. Transport czterech osobnych wagonów, drogą o długości 1943 kilometrów – do Cancun – zajął pięć dni.

Teraz pojazd poddany zostanie testom, także tym na torach.

– Dostarczenie tego pierwszego pociągu nie byłoby możliwe bez ciężkiej pracy i poświęcenia różnych zespołów wspierających projekt – mówi Maite Ramos, dyrektor generalny Alstom w Meksyku. – Dziękujemy wszystkim za pomoc w dostawie pierwszego pojazdu wyprodukowanego w Meksyku dla Meksyku.

 

Pierwszy odcinek projektu Tran Maya ruszy w grudniu 2023 r. i połączy stany Chiapas, Tabasco, Campeche, Jukatan i Quintana Roo. Łącznie pociągi pokonają nim 1545 km.

Alstom dostarczy na Jukatan 42 pociągi X’trapolis, w trzech różnych wersjach: 31 typu Xiinbal (klasyczne), oraz 11 typu Janal (z wagonem restauracyjnym) oraz P’atal (dalekobieżne).

Producent taboru dostarczy łącznie 219 wagonów do końca 2024 r. Szczegóły inwestycji:

Meksyk: Linię kolejową Tren Maya zbuduje konsorcjum pod przewodnictwem Alstom-Bombardier

Dodaj komentarz