Raport z Polski Tramwaje

Pierwszy Polak w zarządzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Publicznego

Pierwszy Polak zasiadł w zarządzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Publicznego (UITP). Zaszczytną funkcję w randze wiceprezydenta objął prezes Tramwajów Warszawskich – Wojciech Bartelski. Został on także szefem dywizji tramwajowej (Light Rail Division).

Prezes Tramwajów Warszawskich – Wojciech Bartelski (fot. TW)
Prezes Tramwajów Warszawskich – Wojciech Bartelski (fot. TW)

Kadencja Wojciecha Bartelskiego w UITP trwać będzie dwa lata – do czerwca 2025 r. Podczas szczytu prezydentem UITP została wybrana Renée Amilcar z Kanady, pierwsza w historii kobieta na tym stanowisku.

UITP – Union Internationale des Transports Publics – jest organizacją zrzeszającą operatorów transportu publicznego, instytuty naukowe i branżę przemysłu transportu publicznego. UITP organizuje liczne kongresy, szkolenia, warsztaty i seminaria dla ekspertów transportu publicznego, prowadzi naukowe centrum informacyjne. Jest też w stałym kontakcie z instytucjami międzynarodowymi, takimi jak Komisja Europejska.

UITP zrzesza 1900 członków z 6 kontynentów i ponad 100 państw na świecie.

Stowarzyszenie istnieje od 1885 roku, początkowo pod nazwą Międzynarodowa Unia Tramwajów. Od tego czasu, co 2 lata organizowany jest szczyt wraz z targami wystawowymi. Polska gościła szczyt UITP jeden raz. Do Warszawy w roku 1930 przybyli goście z 20 państw. Tramwaje Warszawskie przystąpiły do UITP w 2008 roku.

Dodaj komentarz