Tabor Tramwaje Wydarzenia

Pierwszy tramwaj Pesy dla Estonii już gotowy [ZDJĘCIA]

Pesa wyprodukowała już pierwszy tramwaj dla Tallina. Do Estonii trafi łącznie 23 tramwajów, które produkowane są w Bydgoszczy.

W czerwcu 2021 roku operator ze stolicy Estonii, Tallina Linnatransport ogłosił przetarg na zakup 8 niskopodłogowych tramwajów z opcją na domówienie kolejnych 15 jednostek. Przetarg ten wygrała Pesa Bydgoszcz, która podpisała kontrakt z Estończykami w maju 2022 roku, następnie w lipcu tego też roku Estończycy zdecydowali się rozszerzyć kontrakt, finalnie zamawiając 23 jednostki od Pesy.

Bydgoski producent wyprodukował już pierwszy tramwaj dla estońskiego klienta. Wkrótce zostanie on dostarczony do stolicy Estonii.

Pierwszy tramwaj dotrze do Tallina jeszcze w maju. Przed nami uruchomienia, testy funkcjonalne, szkolenia i jazdy próbne. Chcemy, by w lipcu ten tramwaj woził już pasażerów. Kolejne tramwaje będziemy sukcesywnie dostarczać w tym roku  – powiedział Paweł Hardy, Kierownik Kontraktu Tallin w Pesa Bydgoszcz.

Już niebawem pierwszy pojazd zostanie przetransportowany do Estonii, gdzie zaczną się testy na infrastrukturze u klienta. Kontrakt ten przebiega zgodnie z ustalonym harmonogramem, który uzgodniliśmy wspólnie z klientem. Zamawiający był obecny w naszych zakładach podczas etapowych odbiorów pojazdu. Zagrożeń przy realizacji tego kontraktu nie ma. Umowa zostanie zrealizowana w całości w przyszłym roku, mówimy tutaj o komplecie 23 tramwajów z podstawowego zamówienia oraz rozszerzonego o prawo opcji – powiedział Marcin Grzyb, Dyrektor Sprzedaży LRV w Pesie, podczas wywiadu dla ‘Raportu Tramwajowego’.

Przypomnijmy, że Estończycy zamówili 3-członowe tramwaje z rodziny Twist o długości 28,65 metra, które mogą przewieźć 184 pasażerów, z czego przewidziano 65 miejsc siedzących. Jak czytamy w katalogu Pesy, okres eksploatacji tych tramwajów jest określony na 35 lat. Prędkość konstrukcyjna to 70 km/h, eksploatacyjna – 50 km/h. Cały kontrakt opiewa na kwotę 52 mln euro.

 

Dodaj komentarz