global Tramwaje Wydarzenia

Pierwszy tramwaj SWING od PESA Bydgoszcz wyjechał na tory Jassy [ZDJĘCIA]

Pierwszy tramwaj SWING od PESA Bydgoszcz wyjechał na tory Jassy w Rumunii. To historyczny dzień dla kraju, a także bydgoskiego producenta taboru, który wspiera tamtejszy program gruntownej modernizacji komunikacji publicznej. Celem projektu jest rozbudowa sieci tramwajowej i zakup nowoczesnych pojazdów.

Fot. PESA Bydgoszcz

– Władze Jassy dotrzymują obietnicy złożonej mieszkańcom – transport publiczny będzie inteligentny, bezpieczny i ekologiczny. Zachęcam wszystkich mieszkańców i odwiedzających Jassy by jako środek transportu wybierali tramwaje, a nie samochody. Pokażmy, że dbamy o nasze miasto i jakość powietrza, którym oddychamy. Nowe tramwaje to podróż w komfortowych warunkach. Dziękuję PESA za świetnie wykonane pojazdy. Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie kontynuowana – powiedział burmistrz Jassów, Mihai Chirica.

 

Pierwsze Swingi dotarły do Jassy w lipcu. Po realizowanej serii testów i jazd próbnych zostaną dopuszczone do eksploatacji z pasażerami.

– Cieszę się, że kolejne dopuszczone do ruchu zagranicą tramwaje będą wozić mieszkańców Jassy, historycznej stolicy Rumunii. Rumuński rynek jest dla nas bardzo ważnych, chcemy rozwijać naszą obecność tutaj, a nasza dotychczasowa współpraca pokazuje, że możemy razem budować transport publiczny na europejskim poziomie –  podkreślił Krzysztof Zdziarski, Prezes PESA Bydgoszcz SA.

 

tramwaj, który PESA zaoferowała Jassy został zaprojektowany w oparciu o najlepsze rozwiązania pojazdu 122 NaŁ-10 oraz został odpowiednio zmodyfikowany i dopasowany pod potrzeby rumuńskiego klienta. Klasyczny i sprawdzony w wieloletniej eksploatacji 5-cio członowy pojazd z rodziny SWING o długości 30 metrów oferuje użytkownikowi 100% niskiej podłogi, może zabrać do 240 pasażerów, w tym prawie 60 na miejscach siedzących. tramwaje wyposażono w  nowoczesne systemy sterowania, diagnostykę on line, monitoring video i wiele innych systemów ułatwiających pracę motorniczych oraz zwiększających komfort podróżowania. Swój udział w produkcji pojazdów miały też lokalne, rumuńskie firmy z którymi PESA nawiązała współpracę.