global Tramwaje Wydarzenia

Pierwszy tramwaj SWING od PESA Bydgoszcz wyjechał na tory Jassy [ZDJĘCIA]

Pierwszy tramwaj SWING od PESA Bydgoszcz wyjechał na tory Jassy w Rumunii. To historyczny dzień dla kraju, a także bydgoskiego producenta taboru, który wspiera tamtejszy program gruntownej modernizacji komunikacji publicznej. Celem projektu jest rozbudowa sieci tramwajowej i zakup nowoczesnych pojazdów.

tramwaj SWING od PESA Bydgoszcz
Fot. PESA Bydgoszcz

– Władze Jassy dotrzymują obietnicy złożonej mieszkańcom – transport publiczny będzie inteligentny, bezpieczny i ekologiczny. Zachęcam wszystkich mieszkańców i odwiedzających Jassy by jako środek transportu wybierali tramwaje, a nie samochody. Pokażmy, że dbamy o nasze miasto i jakość powietrza, którym oddychamy. Nowe tramwaje to podróż w komfortowych warunkach. Dziękuję PESA za świetnie wykonane pojazdy. Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie kontynuowana – powiedział burmistrz Jassów, Mihai Chirica.

 

Pierwsze Swingi dotarły do Jassy w lipcu. Po realizowanej serii testów i jazd próbnych zostaną dopuszczone do eksploatacji z pasażerami.

– Cieszę się, że kolejne dopuszczone do ruchu zagranicą tramwaje będą wozić mieszkańców Jassy, historycznej stolicy Rumunii. Rumuński rynek jest dla nas bardzo ważnych, chcemy rozwijać naszą obecność tutaj, a nasza dotychczasowa współpraca pokazuje, że możemy razem budować transport publiczny na europejskim poziomie –  podkreślił Krzysztof Zdziarski, Prezes Pesa Bydgoszcz SA.

 

Tramwaj, który Pesa zaoferowała Jassy został zaprojektowany w oparciu o najlepsze rozwiązania pojazdu 122 NaŁ-10 oraz został odpowiednio zmodyfikowany i dopasowany pod potrzeby rumuńskiego klienta. Klasyczny i sprawdzony w wieloletniej eksploatacji 5-cio członowy pojazd z rodziny Swing o długości 30 metrów oferuje użytkownikowi 100% niskiej podłogi, może zabrać do 240 pasażerów, w tym prawie 60 na miejscach siedzących. Tramwaje wyposażono w  nowoczesne systemy sterowania, diagnostykę on line, monitoring video i wiele innych systemów ułatwiających pracę motorniczych oraz zwiększających komfort podróżowania. Swój udział w produkcji pojazdów miały też lokalne, rumuńskie firmy z którymi Pesa nawiązała współpracę.

Pierwszy tramwaj SWING od PESA Bydgoszcz wyjechał na tory Jassy

– Dostarczone do Jassy tramwaje PESA już od pierwszych jazd próbnych zyskały uznanie motorniczych dzięki  innowacyjności, jakości i niezawodności. Jestem też przekonany, że nasi mieszkańcy docenią komfort podróżowania Swingami. Te tramwaje to zupełnie nowa jakość i standard naszego transportu – dodał Cristi Stoica, szef MPK Jassy.

 

Umowa zakłada zakończenie dostaw 22 miesiące od daty podpisania.  W tej chwili w Jassy jest już 6 z zamówionych tramwajów.

– Pierwsze Swingi dotarły do Rumunii terminowo, produkcja kolejnych pojazdów trwa, a dostawy chcemy zakończyć na przełomie roku, a wiec przed czasem wynikającym z zapisów kontraktu – zapowiedziała Hanna Wiśniewska – Sirbu, reprezentant Pesa na rynku rumuńskim.

 

Iasi, stolica regionu i drugie co do wielkości miasto Rumunii, ma ponad 300 tysięcy mieszkańców. To jedno z najstarszych i historycznie najważniejszych miast leżących na skrzyżowaniu szlaków handlowych w tej części Europy. Jest znaczącym ośrodkiem uniwersyteckim, kulturalnym i technologicznym. Swoje siedzimy i centra badawcze ma w Iasi wiele globalnych firm branży IT, a liczba miejsc pracy w tym sektorze stale rośnie i szacuje się, że w najbliższych latach osiągnie poziom ponad 30 tysięcy zatrudnionych. Miasto konsekwentnie stawia na ekologiczny transport, a każdego dnia pasażerów wozi ponad 120 tramwajów. Po modernizacji infrastruktury władze zdecydowały się na zakup nowoczesnego  taboru.

Dodaj komentarz