global Tabor

Pierwszy RegioPanter dla PID wyjedzie na tory latem [ZDJĘCIA]

Pierwszy z 22 pociągów RegioPanter w barwach regionalnego organizatora praskiego transportu zintegrowanego (PID) rozpoczął testy na torze w Velim. Regularne kursy z pasażerami zaplanowane są na przełomie lipca i sierpnia.

RegioPanter dla PIT (fot. Skoda Group)
RegioPanter dla PIT (fot. Skoda Group)

České dráhy zamówiły łącznie 22 trzyczłonowe pociągi, które kursować będą w Kraju Środkowoczeskim i w Pradze. Zobaczyć je będzie można na trasie z Pragi do Kolína i Kutnej Hory oraz na linii S4 z Pragi do Kralup nad Vltavou, Roudnice nad Labem i dalej do Uścia nad Łabą.

RegioPanter serii 640.2 to trzyczłonowa jednostka o długości 79 metrów przeznaczona do transportu podmiejskiego i regionalnego. Ma moc 2040 kW i prędkość do 160 km/h, dzięki czemu osiąga wysoką dynamikę jazdy. Pociągi wyposażone są także w odzysk energii elektrycznej.

Włączenie nowych jednostek do eksploatacji wiązać się będzie z wyższymi kosztami organizatora transportu. W roku 2025 region zapłaci o 385 mln koron więcej niż do tej pory. Średnia cena za pociągokilometr, ustalona z województwem środkowoczeskim, wzrośnie o 28,57 koron czeskich – do 169,33 koron/vkm.

Koleje Czeskie podpisały umowę na dostawę 60 jednostek RegioPanter

Dodaj komentarz