Aktualności Personalia

Piotr Rachwalski ponownie prezesem Kolei Dolnośląskich

Piotr Rachwalski będzie prezesem Kolei Dolnośląskich przez następną kadencję. Zarząd Województwa Dolnośląskiego swoją decyzją docenił wykonaną w ostatnich trzech latach pracę, dzięki której samorządowa spółka została jednym z najszybciej rozwijających się przewoźników kolejowych w kraju. Piotr Rachwalski został prezesem Kolei Dolnośląskich w czerwcu 2014 r. Spółka przewoziła wtedy 2,4 mln pasażerów rocznie, wykorzystując 29 pojazdów oraz pokonując 2,7 mln kilometrów. Dziś Koleje Dolnośląskie korzystając z 45 pociągów przewożą 7,3 mln pasażerów, przejeżdżając ponad 6 mln kilometrów rocznie. Zatrudnienie w spółce wzrosło w tym czasie niemal dwukrotnie – z 301 do 573 pracowników. – D ecyzję Z arządu Województwa traktuję jako potwierdzenie tego, że strategia rozwoju Kolei Dolnośląskich, którą przyjęliśmy wspólnie trzy lata temu, jest słuszna.

Wszystkie działania podjęte przez ostatni okres były kierowane myślą o komforcie pasażera, który zawsze będzie dla nas najważniejszy. Jestem bardzo wdzięczny za zaufanie, jakim obdarzył mnie Zarząd Województwa i zrobię wszystko, żeby Koleje Dolnośląskie zostały najnowocześniejszym regionalnym przewoźnikiem w kraju – podkreślił prezes Kolei Dolnośląskich Piotr Rachwalski. Przez ostatnie trzy lata zmienił się nie tylko tabor i poziom pracy przewozowej. Koleje Dolnośląskie uruchomiły w tym okresie wiele nowych połączeń, w tym międzynarodowe m.in. do Berlina, Drezna, Gorlitz czy Liberca. W tym czasie kapitał zakładowy spółki wzrósł z 50,5 mln zł do 117 mln zł. Koleje Dolnośląskie podpisały również 8-letnią umowę na świadczenie usług przewozowych na terenie województwa. Pozwoli to na długofalowe planowanie działań, dzięki którym możliwe będzie utrzymanie obecnej dynamiki rozwoju. Jeszcze w tym roku spółka ma w planach zakup jedenastu nowoczesnych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych oraz otwarcie bazy serwisowej taboru w Legnicy. – Piotr Rachwalski udowodnił przez ostatnie trzy lata, że jest jednym z czołowych menedżerów kolejowych w Polsce.

Dzięki jego pracy pasażerowie na Dolnym Śląsku podróżują nowoczesnymi pociągami i mają do dyspozycji coraz więcej połączeń. Pierwsze trzy lata pracy Piotra Rachwalskiego były bardzo udane dla Dolnoślązaków, z niecierpliwością czekam na kolejne – powiedział członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Michalak. Piotr Rachwalski jest ekonomistą transportu, teoretykiem i praktykiem z zakresu organizacji transportu publicznego. Ukończył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studia podyplomowe z zakresu transportu i logistyki na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego.

Poprzednio był przez 10 lat prezesem największego na Pomorzu prywatnego przewoźnika autobusowego oraz kierował Instytutem Rozwoju i Promocji Kolei.

Materiał ukazał się w Raporcie Kolejowym 4/2017

Dodaj komentarz