Przewozy towarowe

PKP CARGO będzie przewozić naczepy samochodowe do Duisburga

Fot. Nicky Boogaard / Flickr

PKP CARGO S.A. rozpoczyna współpracę z Clip Group oraz Duisport Agency i uruchamia regularne połączenia kolejowe z Poznania do Duisburga służące do przewozu naczep samochodowych.

Współpraca trzech podmiotów, w tym DA – operatora portu rzecznego w Duisburgu – to wynik zapotrzebowania rynku na podobne przewozy. Epidemia koronawirusa spowodowała bowiem ograniczenia w międzynarodowym transporcie samochodowym. Wiele państw wprowadziło obostrzenia administracyjne, które utrudniają ruch samochodów ciężarowych. To wiąże się z potrzebą szukania alternatywnych rozwiązań dla transportu.

Korzystanie z kolei jest w tej chwili najlepszym rozwiązaniem, gdyż transportu szynowego nie dotyczą obostrzenia związane z epidemią COVID-19.

Połączenie będzie technicznie gotowe 1 kwietnia, pierwszy pociąg na trasę wyruszy w miarę napływania zleceń. W planach są 3 połączenia tygodniowo. W przypadku dużego zainteresowania, częstotliwość relacji może się zwiększyć.

Ponadto zaplanowana kompozycja wagonów pozwoli na przewiezienie nie tylko jednostek intermodalnych, ale również naczep tzw. standardowych z wykorzystaniem systemu CargoBeamer. Czas przejazdu koleją pomiędzy Poznaniem a Duisburgiem wynosi tylko 14 godzin.

Pojemność każdego pociągu to 36 naczep lub kontenerów 45 stopowych, co pozwoli na odciążenie dróg o ponad 10 000 naczep w skali roku i uniknięcie emisji CO2 w ilości około 15 tys. ton. Dodatkową korzyścią w przewozie intermodalnym jest możliwość załadunku do 26 ton towaru na pojedynczą naczepę.

Dodaj komentarz