Przewozy towarowe

PKP CARGO, LG Cargo i CargoBeamer łączą siły w pilotażowym przewozie naczep pociągiem towarowym

PKP CARGO, największy operator kolejowego transportu towarowego w Polsce, LG Cargo, firma transportowa należąca do największej grupy kolejowej w republikach nadbałtyckich – Kolei Litewskich (Lietuvos Gelezinkeliai), oraz operator transportu intermodalnego – CargoBeamer, połączyły siły w celu poprowadzenia pilotażowego pociągu z naczepami.

W czwartek 14 maja pociąg z 25 naczepami przybył do terminalu Šeštokai, nieopodal granicy polsko-litewskiej. Dwa dni wcześniej wyruszył on z terminalu intermodalnego Kaldenkirchen, zlokalizowanego w pobliżu granicy Niemiec z Holandią.

PKP Cargo, wspólnie z Kolejami Litewskimi oraz CargoBeamer, przeprowadzili pierwszy w historii transport naczep pociągiem towarowym na trasie Niemcy – Polska – Litwa. Rola PKP CARGO polegała na zabezpieczeniu operacyjnej części przedsięwzięcia, czyli poprowadzeniu pociągu na całej trasie między Niemcami a Litwą.

Podczas pilotażowego przewozu dostarczono naczepy ośmiu firm transportowych i logistycznych – Girteka, Vlantana, Hoptransa, A. Gricius’s, DSV, Arcese, Solotransa i Nokvera. Naczepy załadowano na specjalne wagony kolejowe dostarczone przez CargoBeamer, które poprzez europejską magistralę Rail Baltica dotarły do Šeštokai. Na terenie litewskiego terminalu naczepy ponownie połączono z ciężarówkami, aby przejechały „ostatnią milę” do miejsca rozładunku.

Czytaj dalej >