Wydarzenia

PKP Energetyka oficjalnie w rękach PGE. Sfinalizowano zakup Spółki

Polska Grupa Energetyczna sfinalizowała proces zakupu spółki PKP Energetyka. Według nieoficjalnych informacji, jutro zostanie przedstawiony nowy Zarząd.

Fot. PKP Energetyka
Fot. PKP Energetyka

Pod koniec 2022 roku PGE podpisała wstępną umowę zakupu spółki PKPE Holding będącej właścicielem PKP Energetyka. W styczniu do UOKiK wpłynął wniosek o zgodę na przejęcie spółki. Dzisiaj natomiast Zarząd PGE w komunikacie giełdowym poinformował, że nastąpiło zamknięcie transakcji bezpośredniego nabycia przez PGE 100% udziałów w spółce PKPE Holding sp. z o.o., a w konsekwencji pośredniego nabycia 100% akcji w PKP Energetyka S.A. oraz udziałów w pozostałych spółkach zależnych posiadanych przez Spółkę.

Cena do zapłaty na zamknięciu za 100% udziałów została ustalona w oparciu o wartość przedsiębiorstwa na dzień 31 marca 2022 r., jako kwota 1 913,5 mln złotych oraz rozliczona w oparciu o mechanizm locked-box przewidziany w przedwstępnej umowie sprzedaży Udziałów z dnia 28 grudnia 2022 roku, a następnie uległa korektom, zgodnie z mechanizmem locked-box, w szczególności poprzez jej redukcję o kwotę 40,2 mln złotych, stanowiącą wypływ środków (leakage) z Grupy PKPE do grupy sprzedającego. Ostateczna cena zapłacona przez PGE na rzecz sprzedającego w dniu 3 kwietnia 2023 roku wyniosła 1 873,3 mln złotych.

Według nieoficjalnych informacji dotychczasowy Zarząd spółki zostanie zastąpiony przez osoby wytypowane przez nowego właściciela. Nowy Zarząd prawdopodobnie zostanie przedstawiony na jutrzejszej konferencji prasowej.

 

Dodaj komentarz