Tabor

PKP Intercity chce kupić 46 elektrycznych lokomotyw

PKP Intercity ogłosiło przetarg na zakup 46 nowych lokomotyw elektrycznych – poinformowała spółka w oficjalnym komunikacie. Pojazdy dedykowane będą połączeniom krajowym. Ich odbiór zaplanowano w ciągu 26 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Na tory lokomotywy wyjadą w 2025 r.

Fot. PKP Intercity
Fot. PKP Intercity

Inwestycja w nowe lokomotywy to kontynuacja strategii taborowej PKP Intercity. W jej ramach do 2030 r. spółka chce korzystać tylko z nowych lub ze zmodernizowanych pojazdów.

Istotnym elementem strategii jest zakup 46 lokomotyw elektrycznych jednosystemowych, które będą dostosowane do prędkości 160 km/h. Producent wyposażyć ma je w system bezpieczeństwa ETCS poziomu drugiego (L2). Pierwsze pojazdy powinny poprowadzić pociągi na relacjach krajowych w 2025 roku. Zgodnie z zamówieniem, utrzymanie ich w pierwszym cyklu (do pierwszej naprawy na czwartym poziomie utrzymania P4 włącznie) będzie świadczone przez producenta pojazdów z udziałem pracowników przewoźnika.

Inwestycje w nowoczesne lokomotywy są niezbędne w osiągnięciu naszego celu, jakim jest kolej szybka, punktualna oraz ekologiczna. 46 nowych pojazdów istotnie wzmocni nasz park taborowy – mówi Jarosław Oniszczuk, Członek Zarządu PKP Intercity. – Nowe lokomotywy pozwolą na uruchomienie kolejnych połączeń, również do miast, które w przeszłości były pomijane. Walka z wykluczeniem transportowym to misja, którą nieustannie będziemy realizować.

Systematyczne wzmacnianie parku lokomotyw

PKP Intercity intensywnie rozwija swój park taborowy. W tym celu wiele kontraktów na zakup lub modernizację lokomotyw jest w trakcie realizacji. W październiku 2022 roku przewoźnik podpisał umowę z bydgoską PESĄ na produkcję 16 nowych lokomotyw elektryczno-spalinowych o maksymalnej prędkości 160 km/h w trakcji elektrycznej, a także 120 km/h w trakcji spalinowej. Wartość kontraktu wynosi 554,6 mln zł brutto. W marcu 2023 roku spółka zawarła umowę z firmą NEWAG na zakup 20 lokomotyw elektrycznych typu Gryffin. Natomiast w czerwcu tego roku PKP Intercity skorzystało z prawa opcji i postanowiło rozszerzyć zakup 10 wielosystemowych lokomotyw elektrycznych o kolejne 5 sztuk. Wartość zamówienia z nowosądeckim producentem wzrosła tym samym z 258,6 do blisko 388 mln zł brutto.

Dodaj komentarz