Inwestycje

PKP Intercity odebrało ostatni – 125. zmodernizowany wagon

Ostatnie z 125 wagonów modernizowanych przez PESA Bydgoszcz trafiło już do PKP Intercity. Tym samym zakończył się wart prawie 470 mln zł kontrakt. Większość odnowionych wagonów już jest eksploatowana. Ostatnie pojawią się na torach 13 grudnia, co zwiększy komfort podróży.

Kontrakt na modernizację 83 wagonów typu 111A-20 PKP Intercity podpisało z Konsorcjum Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz i Zakładów Napraw Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” w kwietniu 2018 roku. Jego wartość wyniosła niemal 312 mln zł brutto. Przewoźnik wykorzystał zawarte w umowie prawo opcji i w listopadzie 2018 roku rozszerzył kontrakt o modernizację kolejnych 42 wagonów. Wartość umowy obejmującej dostawę łącznie 125 wagonów wzrosła wówczas do blisko 470 mln zł brutto. Przekazując PKP Intercity ostatnie ze 125 zmodernizowanych pojazdów PESA Bydgoszcz zrealizowała cały kontrakt.

– Szczególnie teraz, w czasie epidemii i wyzwań, jakie postawiła ona przed nami wszystkimi i całą gospodarką, przemyślane i konsekwentnie realizowane inwestycje są niezwykle ważne. Bezustannie dążymy do tego, aby kolej była bezpieczna, komfortowa, przewidywalna. Dzięki działaniom realizowanym w tym kierunku, takim jak ta umowa między PKP Intercity a firmą Pesa, kolej wyjedzie z epidemii jeszcze mocniejsza – zapewnia Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

 

Poza zakończonymi naprawami okresowymi na piątym poziomie utrzymania wraz z modernizacją, producent w ramach kontraktu przeprowadzi jeszcze przeglądy techniczne wagonów na trzecim poziomie utrzymania, co nastąpi w ciągu 18 miesięcy od oddania ich do użytku.

-To bardzo dobra wiadomość, że nasz narodowy przewoźnik nie tylko inwestuje 7 mld zł  w nowoczesny tabor ale też  jednocześnie udziela wsparcia krajowej gospodarce. Udana współpraca PKP Intercity z bydgoską Pesą jest przykładem projektu korzystnego dla wszystkich – dla obu spółek, sektora kolejowego, rynku pracy i pasażerów, którzy dzięki niemu przesiadają się  do nowoczesnych wagonów.  Ministerstwo Aktywów Państwowych zachęca wszystkie spółki Skarbu Państwa do podejmowania podobnych wielokierunkowych inicjatyw – mówi Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.