Tabor

PKP Intercity przywróci wagony rowerowe 609A do życia

Narodowy przewoźnik kolejowy po wielu latach impasu w tej sprawie podpisał umowę na wykonanie naprawy głównej z modernizacją 14 wagonów pasażerskich 609A, które wyróżnia ogromna część do przewozu rowerów. Zadanie wykona jego spółka zależna PKP Intercity Remtrak.

PKP Intercity podsumowało okres świąteczny. Na pokład pociągów przewoźnika wsiadło 1,1 mln pasażerów.
Fot. PKP Intercity

W 2021 roku PKP Intercity zapowiedziało, że zrealizuje naprawę okresową na poziomie P5 z modernizacją 14 sztuk wagonów pasażerskich standardu Y typu 609A. Pierwotnie były to wagony przedziałowe 2. klasy z dużym przedziałem bagażowym, który ostatecznie został przebudowany na przedział do przewozu rowerów, nominalnie mogący pomieścić 24 jednoślady, a w praktyce więcej. Wyróżniają je dodatkowe, bardzo szerokie drzwi, umiejscowione w mniej więcej 1/3 długości. Łącznie w latach 1981-1982 w zakładach produkcyjnych H. Cegielski – Poznań powstało ich aż 100 sztuk, choć przed 5 laty w ruchu pozostawały zaledwie 2 egzemplarze. Dziś nie jest wykorzystywany żaden z nich, ponieważ w ogłoszonym kilka lat przetargu nie udało się wyłonić wykonawcy zadania z powodu znacznego przekroczenia kosztorysu zamawiającego przez dwóch oferentów.

Przypomnijmy, że przy budżecie PKP Intercity określonym na kwotę niespełna 67 mln zł (wartość brutto) najtańszą ofertę złożyła spółka będąca kolejowym spadkobiercą producenta 609A, czyli H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych. Została ona wyceniona na blisko 96 mln zł. Realizacją zamówienia zainteresowane było jeszcze konsorcjum Compremum (dawniej Pozbud) i Mag-Train (później Transtrain), które zaoferowało realizację zadania za ponad 107 mln zł. W efekcie PKP Intercity podjęło decyzję o unieważnieniu przetargu. Dodajmy, że nie była to jedyna taka decyzja narodowego przewoźnika w owym czasie – spółka ogłaszała kolejne przetargi na te same zadania, jak by liczyła na zejście z ceną oferentów w warunkach rosnącej wówczas inflacji.

Po wieloletnim impasie w dniu 18 czerwca narodowy przewoźnik zawarł w końcu umowę na wykonanie naprawy głównej z modernizacją owych 14 sztuk 609A. Wykonawcą zadania o wartości 193 mln zł będzie jego spółka zależna, czyli PKP Intercity Remtrak. Wartość zamówienia z pozoru może przyprawiać o zawrót głowy w porównaniu z wycenami z poprzedniego przetargu, jednak trzeba mieć tu na uwadze, że podpisana umowa obejmie także wieloletnie utrzymanie wagonów w zakresie napraw okresowych poziomu P3 i P4. Pierwsze zmodernizowane wagony mają trafić na tory w sezonie letnim w przyszłym roku. Każdy z nich będzie mógł zabrać jednorazowo 32 pasażerów na stałych miejscach siedzących i kolejnych 8 na siedzeniach uchylnych oraz 24 rowery. W sezonie zimowym przestrzeń rowerowa będzie mogła służyć przewozowi 20 par nart i 14 desek snowboardowych.

Co istotne, po przebudowie utrzymane zostaną środkowe szerokie drzwi, co powinno przełożyć się na dużo bardziej sprawny załadunek jednośladów niż przez parę dość wąskich drzwi, w przypadku których jest to dość karkołomna czynność. Wagony 609A zyskają także nowe wózki 25AN z hamulcami tarczowymi na miejsce archaicznych wózków 4ANc. Nie zabraknie także klimatyzacji czy systemu informacji pasażerskiej. Ogólnie rzecz biorąc, standard wyposażenia wnętrza nie będzie odbiegał od pozostałych modernizowanych przez PKP Intercity w ostatnich latach na masową skalę wagonów pasażerskich standardu Y. Po przywrócenia do życia wagony 609A pomimo ograniczonej liczby z pewnością będą istotnym wzmocnieniem dla PKP Intercity, zwłaszcza od maja do września, kiedy zainteresowanie przewozem rowerów w pociągach jest dużo większe niż w pozostałych częściach roku.

Dodaj komentarz