Pasażer

PKP Intercity wzmacnia sygnał sieci komórkowej w wagonach

PKP Intercity uruchomił w pociągach repeatery, czyli wzmacniacze sieci komórkowych. Urządzenia pojawiły się w 300 wagonach. Do końca roku przewoźnik chce uruchomić wzmacniacze w 554 wagonach.

PKP Intercity wzmacnia sygnał sieci komórkowych w wagonach (fot. PKP Intercity)
PKP Intercity wzmacnia sygnał sieci komórkowych w wagonach (fot. PKP Intercity)

O lepsze połączenie z siecią komórkową, w trakcie podróży pociągiem PKP Intercity, zadbają Orange Polska, Play, Polkomtelem (sieć Plus) oraz T-Mobile Polska. Przewoźnik jest obecnie pierwszym w Polsce, który w kooperacji z największymi polskimi operatorami i za ich zgodą uruchamia mobilne wzmacniacze sieci komórkowych, które w branżowej nomenklaturze nazywa się repeaterami.

– Od lat słyszeliśmy, że pociągi PKP Intercity poruszają się w miejscach, gdzie zasięg pozostawia wiele do życzenia. Jesteśmy świadomi, że w dzisiejszych czasach dostęp do telefonii komórkowej czy Internetu jest kluczowy dla wielu osób, w tym także dla naszych podróżnych. Zdecydowaliśmy się więc na instalację mobilnych wzmacniaczy sieci komórkowych, dzięki czemu podróże koleją po Polsce będą jeszcze bardziej komfortowe – mówi Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity.

 

Repeatery, w które zostały doposażone wagony przy naprawach modernizacyjnych i dostawach nowego taboru, umożliwiają wzmacnianie 5 pasm: 800, 900, 1800, 2100 i 2600MHz. Należy pamiętać, że wzmacniacze mobilne, w odróżnieniu od stacjonarnych, wymagają znacznie bardziej złożonej konfiguracji. Ich specyfikacja musi pozwolić na wyłączanie funkcjonalności wzmacniania sygnału m.in. przy przekroczeniu przez wagon granicy Polski. Dlatego konfiguracja i testy ruchowe były złożonym procesem przed jakim stanął personel techniczny PKP Intercity, jak i podmioty współpracujące, czyli Ledatel i PKP Telkol oraz operatorzy sieci komórkowych.

Prace doprowadziły do uruchomienia pierwszej partii 50 wzmacniaczy 1 września 2023 r. Uruchomienie drugiej partii tj. 250 wzmacniaczy zakończyło się 10 października br. Docelowo PKP Intercity chce do końca grudnia uruchomić wzmacniacze w 554 wagonach.

Dodaj komentarz