Inwestycje Wydarzenia

PKP PLK gotowe na zimę

PKP Polskie Linie Kolejowe szykują się do zimy. Na sieci kolejowej spółka przygotowała ponad 280 jednostek sprzętu odśnieżnego. Pracownicy stale monitorują pogodę, by w razie potrzeby móc szybko reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne. W pogotowiu są zespoły techniczne i 66 pociągów do naprawy sieci trakcyjnej. W trudnych warunkach zimowych przewidziano udział nawet 14 000 pracowników.

Fot. Ł. Brylowski / PKP PLK

Do zimowego utrzymania infrastruktury kolejowej gotowe są 282 specjalistyczne pojazdy. Służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. mogą wykorzystać 15 kombajnów – zespołów odśnieżnych, zbierających i wywożących śnieg, 50 pługów i 217 odśnieżarek. PKP Energetyka zapewnia 66 pociągów sieciowych, w tym pojazdy wyposażone w urządzenia do odladzania i usuwania szadzi z przewodów sieci trakcyjnej. Prawie 2500 km przewodów zabezpieczono przed oblodzeniem specjalnym środkiem na głównych trasach, m.in. WarszawaTrójmiasto i WarszawaKraków. W gotowości pozostają załogi 177 zespołów szybkiego usuwania awarii i usterek.

Dyspozytorzy PLK przez całą dobę czuwają nad sprawnym prowadzeniem ruchu pociągów. Monitoring pogody oraz sprawdzanie przejezdności linii mają zapewnić w zimie bezpieczne i sprawne podróże oraz przewozy towarowe.

Fot. P. Hamarnik / PKP PLK