Inwestycje Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK oddały przebudowany peron w Solcu Wielkopolskim

Mieszkańcy Solca Wielkopolskiego zyskali możliwość wygodniejszych podróży pociągiem w kierunku Poznania i Kluczborka. PKP Polskie Linie Kolejowe oddały do użytku nowy peron z wiatami, ławkami i oświetleniem. Inwestycja kosztowała ok. 100 mln zł.

Fot. Radosław Sledziński / PKP PLK

Peron w Solcu Wielkopolskim jest wyższy, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Zamontowane zostały wiaty, ławki oraz oświetlenie. Całość dostosowana została do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Przygotowano ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą, ułożone na antypoślizgowej nawierzchni. Jest jasne, ekologiczne oświetlenie LED, czytelne oznakowanie, a w gablotach informacje przydatne w podróży. Zachętą do „ekopodróży” – koleją i rowerem, są stojaki rowerowe przy przebudowanym peronie.

Zwiększyło się bezpieczeństwo, gdyż przy dojściu do nowego peronu zamontowano jasne oświetlenie. W lipcu na pobliskim przejeździe kolejowo-drogowym będzie nowy chodnik.

Wygodniejsze podróże koleją z 22 peronów w 15 miejscowościach

Korzystne zmiany dla podróżnych są efektem realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projektu „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap IV – infrastruktura pasażerska na liniach rewitalizowanych w ramach POIiŚ 2007 – 2013”.

Zmiany zaszły już na 8 z 22 peronów – w Domaninie, Solcu Wielkopolskim, Zieleni, Książkach oraz na dwóch peronach w Suchatówce i Turznie.

Projekt umożliwia przebudowę 22 peronów w 15 miejscowościach. Ogólnopolskie działania warte są ok. 100 mln zł przy udziale środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W Wielkopolsce podróżni w grudniu 2020 r. zyskali już wyższy peron z pochylnią w Domaninie. W sierpniu podobny obiekt dostępny będzie w Łęce Opatowskiej, a jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie prac dla zwiększenia dostępności do kolei w Słupi. W przyszłym roku przebudowa obejmie peron w Kępnie i Pierzchnie. Łącznie, na wielkopolskim odcinku linii Poznań – Kluczbork, dostęp do kolei poprawi się dla wszystkich podróżnych na 6 stacjach i przystankach.

W województwie kujawsko-pomorskim warunki podróży już poprawiły się w Książkach, Suchatówce i Turznie. Podróżni zyskają w regionie lepszy dostęp do kolei w sumie na 15 peronach między Inowrocławiem a Jabłonowem Pomorskim. W łódzkim dostępniejszy peron będzie na przystanku Wolbórka na linii Warszawa Zachodnia – Katowice.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie wykorzystują środki unijne i budżetowe by zwiększyć dostępność do pociągów dla wszystkich podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Pozytywnie zmieniły się m.in. stacje w Szczecinie, Gdańsku i Rzeszowie. Dzięki inwestycji podróżni zyskali m.in. windy i ruchome schody.

Dodaj komentarz