Inwestycje Przetargi Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK ogłasza przetargi na przebudowę peronów woj. świętokszyskim i k. Nidzicy

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetargi na przebudowę peronów w Dębskiej Woli, Włoszczowicach i Małogoszczu woj. świętokrzyskim oraz budowę nowego przystanku Wietrzychowo na linii Olsztyn – Działdowo. Dzięki inwestycjom kolej będzie dostępniejsza dla podróżnych, w tym dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

PKP PLK ogłasza przetargi na przebudowę peronów woj. świętokszyskim i k. Nidzicy
Fot. Andrzej Puzewicz / PKP PLK

Inwestycja PKP PLK realizowana jest w ramach Rządowego programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025.

Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków wpisuje się w politykę wzmacniania polskiej kolei. Realizując wielomiliardowe inwestycje w ramach KPK, nie zapominamy o inwestycjach, które bezpośrednio przybliżają kolej społecznościom lokalnym. Realizacja tych przedsięwzięć jest kierowana do polskich przedsiębiorców, którzy są w stanie sprostać inwestycjom o wartości pomiędzy kilka a kilkanaście milionów zł. To też jest dodatkowy impuls inwestycyjny teraz, kiedy przeciwdziałamy pandemii – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

 

O działaniach PKP PLK mówił także Prezes Zarządu Spółki.

– W całej Polsce, dzięki realizacji Rządowego Programu budowy przystanków kolejowych, mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do kolei. W zależności od potrzeb, przebudujemy perony, zmienimy ich lokalizację lub wybudujemy nowe przystanki. Pasażerowie będą wsiadać do pociągów bezpieczniej i wygodniej – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Lepszy dostęp do kolei w woj. świętokrzyskim

W planach jest odbudowa peronów wyspowych na stacji Włoszczowice i przystanku Dębska Wola, na linii KielceBusko-Zdrój.

Po latach mieszkańcy powiatów pińczowskiego i kieleckiego znów zyskają możliwość korzystania z peronów na linii w codziennych i okazjonalnych podróżach. Na peronach ustawione zostaną wiaty, ławki i tablice z rozkładem jazdy. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się bez problemu dotrą na peron dzięki pochylniom. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie LED umożliwi bezpieczne poruszanie się także po zmroku. W pobliżu zamontowane zostaną stojaki na rowery.

Od 2018 r. PLK realizują na linii i przystankach prace utrzymaniowe, które pozwoliły na powrót połączeń pasażerskich na linię do Buska-Zdroju. Prace z programu przystankowego zapewnią oczekiwany standard obsługi podróżnych na kolejnych peronach.

Poprawi się dostęp do kolei także mieszkańcom miasta Małogoszcz (pow. Jędrzejowski). Inwestycje PKP PLK ułatwią podróże w stronę Kielc, Częstochowy i Katowic.

Peron wyspowy zostanie podwyższony, by ułatwić podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowana zostanie nowa wiata, ławki, czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Jasne, energooszczędne oświetlenie LED ułatwi orientację po zmroku. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się dostępne będzie bezpieczne przejście w poziomie szyn. Na potrzeby rowerzystów ustawione zostaną stojaki rowerowe.

Dodaj komentarz