Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK podpisały umowę na wykonanie tzw. bajpasu kartuskiego

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na wykonanie tzw. bajpasu kartuskiego. Tym samym podróżni będą mieli zapewniony dogodny dojazd koleją z Kartuz do Trójmiasta w trakcie prowadzonej modernizacji linii nr 201. Podróżni wsiądą do pociągów z przebudowanych, dostępnych peronów m. in. w Gdańsku Kokoszkach i Żukowie Zachodnim. Na budowę połączenia PLK przeznaczyły ponad 91 mln zł.

Fot. Damian Strzemkowski / PKP PLK

Utworzenie tzw. bajpasu kartuskiego pozwoli zachować aktualną częstotliwość kursów pociągów między Gdańskiem a Kartuzami – co 60 minut.

Bajpas kartuski będzie gotowy przed rozpoczęciem modernizacji linii kolejowej nr 201 z Maksymilianowa przez Kościerzynę do Gdyni. Po zakończeniu modernizacji linii nr 201 bajpas kartuski będzie mógł być wykorzystany jako lokalna, alternatywna linia do podróży z Pojezierza Kaszubskiego do stolicy województwa.

– Polski rząd – prowadząc wielkie, strategiczne inwestycje – nie zapomina też o codziennych lokalnych potrzebach mieszkańców. Modernizacja linii 201, niezbędna dla obsługi zaplecza transportowego trójmiejskich portów, mogłaby wywołać przejściowe trudności w dojazdach do Trójmiasta dla mieszkańców Kaszub. Ten problem zostanie rozwiązany. Tzw. bajpas kartuski zapewni utrzymanie codziennej komunikacji, pozwoli na wygodny dojazd do pracy, do szkoły czy na weekendowy wypoczynek. To już kolejna z serii inwestycji drogowych i kolejowych koordynowanych przez Ministerstwo Infrastruktury, które składają się na wielki boom inwestycyjny na Pomorzu – powiedział Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Inwestycję skomentował także sekretarz stanu w MI.

– Zwiększamy dostępność komunikacyjną w całej Polsce i stawiamy na rozwój przyjaznego środowisku transportu kolejowego. Dla mieszkańców budowa tzw. bajpasu kartuskiego to rozwiązane ułatwiające podróże i poprawiające warunki życia. Takie przedsięwzięcie wpisuję się idee Roku Kolei. Budujemy kolej bezpieczną, komfortową i przewidywalną – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

O rozwoju kolei na Pomorzu mówił prezes Zarządu PKP PLK.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie zwiększają możliwości połączeń w województwie pomorskim. Podpisanie umowy na bajpas kartuski potwierdza te działania. Chcemy, by podczas modernizacji linii 201 na odcinku KościerzynaGdynia mieszkańcy mieli utrzymany dotychczasowy standard podróży koleją, która jest najefektywniejszym środkiem transportu – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z konsorcjum firm PUH RAJBUD Sp. z o.o. oraz TORHAMER Sp. z o.o. Sp.k. na wykonanie dokumentacji projektowej oraz prac budowlanych dla tzw. bajpasu kartuskiego, w ramach projektu pn. „Przygotowanie linii kolejowych nr 234 na odcinku Gdańsk Kokoszki – Stara Piła oraz nr 229 na odcinku Stara PiłaGlincz jako trasy objazdowej” na czas realizacji projektu „Prace na alternatywnym ciągu transportowym BydgoszczTrójmiasto”. Wartość inwestycji to 91,5 mln zł netto.

Dodaj komentarz