Inwestycje

PKP PLK stawia na bezpieczeństwo. Wkrótce powstanie 30 nowych wiaduktów

Fot. PKP PLK

W całej Polsce 30, w samym województwie wielkopolskim – 6. PKP Polskie Linie Kolejowe zbudują nowe wiadukty, tworząc bezkolizyjne skrzyżowania dróg z torami kolejowymi. Koszt prac to ok. 37 mln zł.

Przedstawiciele PKP PLK oraz Starostwa Powiatowego w Poznaniu podpisali dziś umowę o współpracy przy budowie wiaduktu kolejowego w podpoznańskiej Kobylnicy. Inwestycja wpisuje się w projekt „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami ‒ Etap III”, obejmujący 30 obiektów, w tym 6 w Wielkopolsce.

– W Kobylnicy będzie bezkolizyjne skrzyżowanie, które zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i usprawni komunikację drogową. To jeden z wielu obiektów, które powstają na polskiej sieci kolejowej dzięki projektom z Krajowego Programu Kolejowego. Inwestycje realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z wykorzystaniem środków UE tworzą coraz sprawniejszy i bezpieczniejszy system komunikacji – powiedział Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Zarządca sieci kolejowej przeznaczy na budowę wiaduktu w Kobylnicy ok. 16,8 mln zł. W sumie tej znajdą się także środki unijne. Pozostałą część inwestycji, ok. 18 mln zł, w tym koszty budowy drogi pod wiaduktem i dróg dojazdowych, sfinansuje Starostwo.

Wiadukt powstanie nieopodal skrzyżowania ul. Dworcowej i Krótkiej, na linii nr 353 – Poznań Wschód – Skandawa. Pod wiaduktem kolejowym będzie 70 m przejazd dla samochodów z dwoma pasami ruchu, po jednym w każdą stronę. Mieszkańcy zyskają chodnik i ścieżkę rowerową. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo i w znaczny sposób poprawi system komunikacji w gminie i aglomeracji poznańskiej.