Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK usprawnią podróże w okolicy Lubelskiego Węzła Kolejowego

PKP Polskie Linie Kolejowe usprawniają przejazdy pociągów w okolicy Lubelskiego Węzła Kolejowego. Na łącznicy kolejowej w Lublinie, która połączy linię nr 7 Warszawa Lublin z linią nr 68 Lublin – Przeworsk, powstał nowy tor i sieć trakcyjna. Koszt prac to 20 mln zł.

Fot. Magdalena Janus / PKP PLK

Budowa łącznicy między liniami Warszawa Lublin oraz Lublin – Stalowa Wola (Przeworsk) pozwoli poprawić komfort podróży w ruchu pasażerskim, m.in. dla przyszłych przewozów aglomeracyjnych. Nowa trasa jest również korzystnym rozwiązaniem dla połączeń towarowych. Składy w relacji północ-południe pojadą łącznicą i nie będą zajmowały torów na stacji Lublin Główny. Dzięki temu zwiększy się przepustowość stacji, co umożliwi przejazd większej liczby pociągów pasażerskich.

– Łącznica, budowana z wykorzystaniem środków unijnych POIiŚ, to zwiększenie możliwości transportu kolejowego zarówno na Lubelskim Węźle Kolejowym, jak i całym województwie. Inwestycja wpisuje się w rozwój transportu kolejowego na terenie Lubelszczyzny – mówi Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Sprawne podróże koleją w obrębie miasta

Wykonawca prac ułożył już na nasypie kolejowym (ok. 1,2 km długości) nowy tor, wyprofilował go i ustawił sieć trakcyjną. Aktualnie trwa jej regulacja.

Dla pobliskich mieszkańców przygotowano bezpieczne przejście pod torami. Nad ul. Stary Gaj wybudowano zaś wiadukt kolejowy. W dalszej części powstanie układ drogowy przed obiektem i system odwodnienia układu torowego.

Czytaj dalej >