Inwestycje

PKP PLK wspiera budowę kolei wąskotorowych

PKP Polskie Linie Kolejowe wspierają budowę Żuławskiej Kolei Dojazdowej i Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Spółka przekazała elementy torów, które pozwolą na przygotowanie atrakcyjnych połączeń. Współpraca kolejarzy dużej i małej kolei to zachowanie w akcji ciekawego taboru. Niewykorzystany przez PLK sprzęt będzie także przypominał o historii kolei w Pile i Zielonej Górze.

Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych w Gdyni otrzymało od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. elementy torów. Dzięki przekazanym materiałom, m.in. 20 tys. śrub będzie możliwy remont zabytkowej, wąskotorowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej pod zarządem Towarzystwa. Efekt darowizny to korzyść dla mieszkańców i turystów. Kolejka stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Żuław i Mierzei Wiślanej. W sezonie przewozi ponad 70 tys. pasażerów.

Do Towarzystwa Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej trafiły niewykorzystywane już przez PLK m.in. szyny, śruby, wkręty. Elementy o wartości ponad 100 tys. zł mogą być wykorzystane przez „mniejszą kolej” i pozwolą na przeprowadzenie remontu torów zabytkowej kolei wąskotorowej na odcinku Koszalin-Rosnowo. Wymiana zapewni Towarzystwu utrzymanie sprawnych przejazdów kolejką.

Czytaj dalej >