Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK zwiększa bezpieczeństwo na przejazdach w woj. lubelskim

PKP Polskie Linie Kolejowe zwiększają bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych w woj. lubelskim. W ostatnim czasie prace realizowane były na 16 obiektach, m.in. w Łukowie, Chełmie, Trawnikach, Antoninie i Wólce Okopskiej. Inwestycja kosztowała 23 mln zł.

Fot. PKP PLK

Działania zwiększające bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych realizowane są w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap I – część przejazdowa”. Docelowo wzrośnie poziom bezpieczeństwa na 182 przejazdach w całej Polsce. Prace kończą się w 2021 r.

– Działania narodowego zarządcy sieci kolejowej, PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., dla poprawy bezpieczeństwa ruchu, to niezwykle ważny komponent zmian polskiej kolei. Największa w naszej historii modernizacja infrastruktury kolejowej pokazuje, jak ważny dla polskiego rządu jest rozwój kolei. Ten proces wpisuje się w założenia Unii Europejskiej, m. in. w Europejski Rok Kolei. Budujemy kolej komfortową, bezpieczną i przewidywalną – powiedział Piotr Kaliszewski, asystent Wiceministra Infrastruktury Andrzeja Bittela.

 

Tylko w samym woj. lubelskim w ostatnim czasie zmodernizowano 16 przejazdów kolejowo-drogowych.

W Łukowie nowa sygnalizacja świetlna i dźwiękowa, rogatki, oświetlenie oraz monitoring sprawiają, że przeprawa przez skrzyżowanie drogi z torami kolejowymi jest bezpieczniejsza. Dzięki czujnikom zamontowanym na torach nadjeżdżający pociąg automatycznie uruchamia sygnalizację świetlną oraz rogatki. Podobne systemy zabezpieczeń są na przejazdach w Świdrach i Sarnowie, gdzie zamontowano m. in. nową sygnalizację świetlną.

Zwiększył się także poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym m. in. na 7 przejazdach na trasie Lublin – Dorohusk. Kierowcy płynniej pokonują skrzyżowania po wymianie nawierzchni drogowej w Trawnikach, Zawadówce, Chełmie, Antoninie i Ludwinowie. Dodatkowo, zamontowano urządzenia sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej ostrzegające o nadjeżdżającym pociągu.

Czytaj dalej >