Inwestycje Pasażer

PKP PLK zwiększa komfort podróży na stacji Lubliniec

Lubliniec to kolejna stacja kolejowa przystosowana przez PKP PLK do wyższego komfortu podróży. Pasażerowie mają do dyspozycji coraz więcej wyświetlaczy z informacjami dot. kursowania pociągów, a o ich bezpieczeństwo dba monitoring. W obiekcie zainstalowano także windy. Inwestycje pochłonęły prawie 4 mln zł.

Fot. Piotr Dziubek / PKP PLK

Na system informacji pasażerskiej składa się 14 wyświetlaczy, 4 tablice tunelowe oraz 3 infokioski. Dodatkowy przekaz danych na nowych urządzeniach ułatwi podróżowanie m.in. dzieciom i młodzieży dojeżdżającej do szkół w Lublińcu oraz osobom niesłyszącym i niedosłyszącym. Dzięki monitoringowi na stacji wzrośnie bezpieczeństwo. Kamery zainstalowane są m.in. w przejściu podziemnym i w windach.

Świetlne informacje dostępne są na dwóch peronach. W październiku zakończone testy urządzeń i prace w pozostałych miejscach. Inwestycja prowadzona jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach zadania „Zaprojektowanie, dostawa oraz montaż systemu SDIP i monitoringu SMW na stacji Lubliniec linii nr 61 Kielce – Fosowskie”. Wartość prac to ponad 2 mln zł. Wykonawcą jest firma Telkol Sp. z o.o.

Na stacji Lubliniec podróżni z ograniczoną możliwością poruszania się zyskali istotne ułatwienie w dostępie na perony. Od lutego pasażerowie korzystają z trzech wind: na peronach i od strony miasta. Dużo łatwiejsze jest podróżowanie na linii Katowice – Kluczbork, Częstochowa – Kluczbork i dalej do Wrocławia. Windy są przystosowane także do korzystania przez osoby z rowerami. Dźwigi mają informacje głosowe oraz informacje w alfabecie Braille’a. Wartość prac to 1,7 mln zł.

Reklama