Inwestycje Pasażer Wydarzenia

PKP PLK zwiększają dostępność stacji Zwardoń

PKP Polskie Linie Kolejowe zwiększają dostępność stacji Zwardoń na Śląsku. Powstały tam już nowe perony, z których podróżni wsiadają do pociągów w kierunku Żywca, Bielska-Białej, Katowic i słowackiej Żyliny. Ponadto, zainstalowano nowe oświetlenie LED, ławki i wiaty. Koszt prac to 7 mln zł.

Stacja Zwardoń (fot. Maciej Kubarski / PKP PLK)
Stacja Zwardoń (fot. Maciej Kubarski / PKP PLK)

Na stacji Zwardoń powstały dwa wyższe perony, wyposażone w nowe wiaty, a także ławki. Dobrą orientację w podróży zapewniają tablice informacyjne oraz gabloty z rozkładem jazdy. Wykonawca prac zbudował pochylnie dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zamontował także antypoślizgową nawierzchnię z wypukłą fakturą, która umożliwia korzystanie ze stacji osobom słabowidzącym i niewidomym.

Inwestycja objęła także przebudowę torów, co ułatwia prowadzenie ruchu pociągów. Codziennie z peronów odjeżdża około trzydziestu składów.

Kończone w październiku zadanie „Przebudowa infrastruktury obsługi podróżnych na stacjach i przystankach – etap II” jest realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wartość prac to ok. 7 mln zł ze środków budżetowych.

Dostępność kolei

Lepszy jest dostęp do kolei na stacji Cieszyn. Po 9 latach znów możliwe stało się podróżowanie pociągiem z Goleszowa do Cieszyna, co jest dużym ułatwieniem dla mieszkańców regionu, studentów, turystów. Projekt jest współfinansowany z RPO województwa śląskiego. Od kilku lat korzystamy z efektów projektu i przebudowanych stacji na trasie Chybie – Żory – Rybnik – Nędza oraz ZawiercieCzęstochowa. Projekty miały zapewnione współfinansowanie unijne z POIiŚ. Zmieniła się też korzystnie m.in. stacja Dąbrowa Górnicza.

Dodaj komentarz