Inwestycje Raport z Polski

PKP przebuduje dworzec kolejowy w Mogilnie [ZDJĘCIA]

PKP S.A. rozpoczyna przebudowę dworca kolejowego w Mogilnie. W ramach prac przywrócony zostanie m.in. historyczny wygląd obiektu. Pasażerowie odczują lepszy standard obsługi i komfort podróży.

Wizualizacja dworca w Mogilnie / PKP

PKP S.A. podpisały umowę na przebudowę dworca w Mogilnie, na którym ruszyły już pierwsze prace budowlane. Dzięki nim, pochodzący z 1871 roku obiekt, odzyska swój historyczny wygląd. Renowacji zostanie poddana elewacja budynku wraz z detalami architektonicznymi, które podkreśli nowa nocna iluminacja obiektu. Ważnym elementem inwestycji będzie odbudowa pergoli przy północnej elewacji budynku oraz renowacja wiaty peronowej. Odtworzona na wzór historycznej zostanie stolarka okienna i drzwiowa budynku. Projekt przebudowy zakłada również wykonanie izolacji przeciwwilgociowych, nowych stropów, szybu windowego, a także wymianę konstrukcji zadaszenia oraz poszycia dachowego.

Na nowo zostanie zaaranżowana przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący funkcję poczekalni, toalety ogólnodostępne oraz pomieszczenie kasy biletowej. W aranżacji wnętrza poczekalni użyto nowoczesnych w designie opraw oświetleniowych, tablic informacyjnych oraz ławek dla podróżnych, które będą dobrze komponowały się  z historycznymi płytkami i zabytkowymi drzwiami.  W celu zwiększenia komfortu podróżnych  oczekujących na przyjazd pociągu poczekalnia będzie klimatyzowana. W przestrzeni dworca pojawią się również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowy system informacji głosowej.

– Mogilno to kolejny na linii nr 353 dworzec kolejowy, który zostanie wkrótce zmodernizowany i kolejna mniejsza miejscowość, która zyska dostęp do nowoczesnej infrastruktury kolejowej umożliwiającej bezpieczne i komfortowe podróżowanie. To pokazuje, jak wielką wagę przywiązuje obecny rząd do kwestii likwidowania wykluczenia komunikacyjnego. Inwestycja ta jest jedną z wielu zapisanych w Programie Inwestycji Dworcowych, który zakłada modernizacje do 2023 r. prawie 200 dworców kolejowych w całym kraju za łączną kwotę prawie 2 mld zł – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

 

–  Nowoczesna  kolej  to nie tylko krótki czas podróży między miejscowościami, ale  także  wysoki  standard  dworców  kolejowych,  zapewniających  komfort obsługi   wszystkim  pasażerom.  Modernizacja  dworca  w  Mogilnie  wraz  z niezbędną  infrastrukturą  przylegającą  to  dowód  na to, że spółki Skarbu Państwa  przywracają  kolei jej należną jakość. Szczególnie cieszy fakt, że przywracanie  świetności  polskim  dworcom  odbywa  się  z  zachowaniem ich historycznego wyglądu i wyjątkowości architektonicznej. Dzięki temu dworzec w  Mogilnie  stanie  się  wizytówką miasta i regionu – mówi Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych.

 

Przebudowa dworca w Mogilnie to jedna z pierwszych inwestycji wkraczających w etap prac budowlanych w województwie kujawsko-pomorskim, realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Piękna zabytkowa substancja 150-letniego dworca zostanie zrewitalizowana, ale wewnątrz obiektu zastosujemy najnowsze rozwiązania techniczne, tak by zapewnić podróżnym komfort i bezpieczeństwo zgodnie ze standardami XXI wieku  – podkreśla Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

– Dzięki dofinansowaniu z Funduszy UE dla Infrastruktury i Środowiska rusza kolejna modernizacja dworca, a mieszkańcy Mogilna oraz pasażerowie kolei już wkrótce będą mogli skorzystać z nowoczesnego obiektu dworcowego w budowli odtworzonej na wzór historyczny. Przebudowa jest elementem projektu „Modernizacja wybranych dworców przy liniach kolejowych nr 353, 131 oraz 3” dofinansowanego kwotą 73 mln zł, który obejmuje modernizację 11 dworców, w województwach wielkopolskim i kujawsko-pomorskim  – podkreśla Joanna Lech, p.o. dyrektora CUPT.

 

Dodaj komentarz