Inwestycje Raport z Polski

PKP przebuduje dworzec kolejowy w Mogilnie [ZDJĘCIA]

Ważnym elementem inwestycji jest dostosowanie budynku dworca do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Stanie się to możliwe dzięki likwidacji barier architektonicznych, montażowi oznaczeń w alfabecie Braille`a, tablic dotykowych z planem dworca oraz ścieżek prowadzących, które ułatwiają przemieszczanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. W wyniku przebudowy dworca poprawi się również bezpieczeństwo w budynku oraz w jego bezpośrednim otoczeniu. Zamontowane zostaną nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także systemy przeciwpożarowe.

W ramach inwestycji przewidziano zastosowanie rozwiązań proekologicznych. W budynku zostanie zamontowane nowe energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, a na dachu dworca przewidziano panele fotowoltaiczne służące do produkcji „zielonej energii”. Z innych rozwiązań warto wspomnieć o redukcji strat ciepła poprzez docieplenia dworca, a także montaż nowej stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności ciepła. Całość urządzeń i systemów zamontowanych na dworcu będzie nadzorowana przy pomocy systemu BMS (Building Management System), co przyczyni się dodatkowo do ograniczenia zużycia energii elektrycznej i wody.

Rewitalizacja obejmie bezpośrednie otoczenie dworca.  Zostanie ułożona nowa nawierzchnia  chodników, podjazdu oraz wytyczone miejsca parkingowe. Przed wejściem do dworca zlokalizowano, w projekcie, strefę postoju chwilowego (kiss&ride), miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz taksówek. Nieco bliżej ulicy znajdzie się 11 miejsc parkingowych. Na przebudowanym placu przed dworcem zaprojektowano również stojaki oraz wiatę rowerową, a także elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, oświetlenie. Uporządkowane zostaną tereny zielone.

Przebudowa dworca w Mogilnie to jedna z dziewięciu inwestycji realizowanych przez PKP S.A w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie kujawsko-pomorskim. Jej koszt to prawie 9 mln zł brutto. Jest ona współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowany termin udostępnienia podróżnym dworca po przebudowie to pierwsza połowa 2022 roku. Wykonawcą przebudowy dworca jest KWK Construction Sp. z o.o., a autorem projektu przebudowy Przedsiębiorstwo Organizacji Inwestycji  Allplan sp. z o.o.

Dodaj komentarz