Inwestycje Wydarzenia

PKP S.A. ogłosiły przetarg na przebudowę dworców na Pomorzu, k. Radomia i na Śląsku [DUŻO ZDJĘĆ]

PKP S.A. ogłosiły przetargi na wybór wykonawców prac budowlanych dworców kolejowych na Pomorzu, nieopodal Radomia oraz na Śląsku. To tylko część z inwestycji, których budowa rozpocznie się jeszcze w 2021 r.

Jedną z największych inwestycji realizowanych na Pomorzu, w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, jest przebudowa gmachu dworca Gdańsk Główny. To właśnie woj. pomorskie jest trzecim województwem w Polsce, w którym przeprowadzona zostanie największa liczba (22) inwestycji PKP S.A.

Dworce w Prabutach, Tczewie i Pszczółkach już są w przebudowie, a po rozstrzygnięciu przetargów dołączą do nich Dworce Gdańsk Wrzeszcz i Pruszcz Gdański.

Pierwszy z nich  to obiekt pochodzący z 1952 roku, który zostanie kompleksowo zmodernizowany. Przy jego projektowaniu uwzględniono nowoczesne trendy w architekturze, a także poprawę funkcjonalności układu przestrzennego. Dzięki planowanej przebudowie zmieni się wygląd dworca. W miejsce rozproszonych dobudówek obiekt zyska jedną spójną bryłę. Elewacja zostanie wykonana ze stali i szkła, co ma podkreślić nowoczesny i nieco industrialny charakter nowego dworca. Najbardziej reprezentacyjną jej częścią będzie wejście do strefy obsługi podróżnych, gdyż zostanie one zaakcentowane wielkoformatowym przeszkleniem, a także wejście prowadzące bezpośrednio do tunelu na perony. Całkowicie w nowy sposób zaprojektowano również przestrzeń obsługi podróżnych, a także lokale komercyjne oraz towarzyszące im przestrzenie pod ogródki letnie. Dworzec po przebudowie będzie w pełni przystosowany do obsługi osób o ograniczonej mobilności. Architekci przewidzieli również wdrożenie szeregu rozwiązań, które sprawią że obiekt stanie się proekologiczny.