Inwestycje Raport z Polski

PKP S.A. zbudują w Łapach nowy dworzec kolejowy

W Łapach powstanie całkowicie nowy dworzec kolejowy – ekologiczny, bezpieczny i przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. PKP S.A. podpisały porozumienie z miastem ws. budowy.

Dworzec kolejowy w Łapach - wizualizacja
Dworzec kolejowy w Łapach – wizualizacja

PKP S.A. zobowiązały się do budowy nowego dworca w Łapach, na działce, którą samorząd zdecydował się przekazać w formie darowizny na rzecz spółki. Z kolei miasto Łapy zobligowało się do wynajęcia powierzchni na dworcu pod usługi przeznaczone dla mieszkańców.

– Nowy dworzec PKP w Łapach będzie wspaniałą wizytówką miasta i regionu. Inwestycja ta pozwoli na zwiększenie komfortu podróży oraz poprawę standardu obsługi pasażerów. Dzięki nowoczesnemu i funkcjonalnemu projektowi dworca, Łapy staną się ważnym punktem na mapie transportu kolejowego naszego kraju. To zdecydowany krok w kierunku zrównoważonego rozwoju, zachęcający do korzystania z kolei jako ekologicznej alternatywy dla innych środków transportu. Jestem przekonany, że ta inwestycja przyniesie korzyści zarówno mieszkańcom, jak i wszystkim podróżnym – mówi Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

 

Dworzec w Łapach to kolejna inwestycja, która zostanie zrealizowana przez PKP S.A. w województwie podlaskim.

– Mieszkańcy Łap zyskają budynek nowoczesny, proekologiczny i dostosowany do potrzeb wszystkich pasażerów kolei. Mam nadzieję, że dworzec w Łapach stanie się przyjazną i bezpieczną przestrzenią dla pasażerów oraz ułatwi podróżowanie koleją po województwie. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznacza prawie 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

O inwestycji mówił także przedstawiciel PKP S.A.

-Podpisane porozumienie to kolejny przykład na doskonałą współpracę PKP S.A. z samorządami. Dzięki niemu w Łapach powstanie nowoczesny i funkcjonalny dworzec, łączący w sobie obsługę podróżnych i usługi przeznaczone dla mieszkańców. Podobne projekty prowadzimy w całym kraju dzięki czemu dworce stają się nie tylko przyjaznymi przestrzeniami dla podróżnych, ale ważnymi punktami na mapie miast – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dworzec w Łapach – mieszkańcy czekają na inwestycję

– Cieszę się, że wspólnie wypracowaliśmy porozumienie i PKP S.A. wybuduje w Łapach nowoczesny i funkcjonalny dworzec. Mieszkańcy bardzo czekają na tę inwestycję. Mamy nowe centrum przesiadkowe, nową siedzibę Domu Kultury i odnowiony Plac Niepodległości. Nowy dworzec sprawi, że ścisłe centrum miasta będzie w pełni odmienione – mówi Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap.

 

Podpisanie porozumienia otwiera drogę do inwestycji, polegającej na budowie w Łapach nowoczesnego dworca w formule indywidualnego Innowacyjnego Dworca Systemowego. Koncepcja zakłada, że nowy budynek będzie składał się z trzech części połączonych, jak we wszystkich IDS-ach, wspólnym zadaszeniem. W jego zachodnim skrzydle zlokalizowano przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol będący jednocześnie poczekalnią, pomieszczenie kasy biletowej oraz toalety, natomiast we wschodnim – dwa lokale przeznaczone dla samorządu o powierzchni łącznej przeszło 70 m kw., które będzie można łączyć lub dzielić w zależności od aktualnych potrzeb. Pomieszczenia dostępne dla podróżnych, poza dużymi witrynami, planuje się dodatkowo doświetlić świetlikami dachowymi dzięki czemu będą one jeszcze jaśniejsze. W części środkowej dworca znajdzie się zadaszona i otwarta poczekalnia letnia z ławkami i zielenią, a także stojaki rowerowe. Funkcjonalnym połączeniem wszystkich części budynku, a także głównym traktem pomiędzy przystankami komunikacji miejskiej a tunelem na perony, będzie podcień biegnący wzdłuż fasady od strony miasta.

Dodaj komentarz