Inwestycje Raport z Polski

PKP S.A. zmienią dworce kolejowe w Nisku i Mielcu

Podczas opracowania dokumentacji projektowej architekci sprawdzą możliwości zainstalowania w budynku przyjaznych środowisku rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Budynek i jego otoczenie zostaną wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym m.in. monitoring.

Supernowoczesny dworzec w Mielcu

Nowy dworzec kolejowy w Mielcu będzie obiektem parterowym o geometrycznej bryle z przeszkloną fasadą od strony miasta, a także charakterystyczną dla współcześnie projektowanych dworców wieżą zegarową. Wewnątrz podróżni znajdą hol połączony z poczekalnią, a także toalety. W budynku będzie się znajdował również niewielki lokal komercyjny, a także pomieszczenia przeznaczone dla spółek kolejowych oraz zaplecze techniczne.

Wizualizacja koncepcyjna dworca w Mielcu
Wizualizacja koncepcyjna dworca w Mielcu

Nowy dworzec będzie funkcjonalny i zaprojektowany zgodnie ze współczesnymi standardami obsługi podróżnych, a także klimatyzowany. Poza tym PKP S.A. planują wyposażyć go w nowoczesne systemy informacji pasażerów – elektronicznie tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz informację megafonową. Budynek będzie pozbawiony barier architektonicznych, a także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się w nim linie prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille`a oraz plany dotykowe dworca. Nowy dworzec w Mielcu ma być również energooszczędny i przyjazny środowisku.

Poza tym zostanie on powiązany funkcjonalnie z otoczeniem, a także z peronami stacji Mielec oraz układem drogowym w okolicach stacji.

– Rozbudowie i modernizacji infrastruktury peronowej i torowej muszą towarzyszyć także dobre zmiany związane z budynkami dworcowymi. Dlatego już wiemy, że kolejne dworce w woj. podkarpackim zmienią swoje oblicze dla pasażerów. Mieszkańcy Niska i Mielca oraz wszyscy odwiedzający te urokliwe podkarpackie miasta będą mogli niebawem skorzystać z nowoczesnych obiektów PKP – mówi Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

PKP S.A. realizują inwestycje w Nisku i Mielcu w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Po zakończeniu prac projektowych, na które zostały właśnie podpisane umowy, zostaną ogłoszone przetargi na wybór wykonawców prac budowlanych. Planowany termin zakończenia obydwóch inwestycji to druga połowa 2026 roku. Więcej szczegółów dotyczących przedsięwzięć poznamy po zakończeniu prac nad dokumentacjami projektowymi.

Dodaj komentarz