Inwestycje Raport z Polski

PKP S.A. zmienią dworce kolejowe w Nisku i Mielcu

PKP S.A. podpisały umowy na opracowanie dokumentacji projektowej dla dworców w Nisku i Mielcu na Podkarpaciu. To dwa ostatnie dworce z obecnego Programu Inwestycji Dworcowych w woj. podkarpackim, które przejadą zmiany. Inwestycje gotowe będą w 2026 r.

Wizualizacja dworca kolejowego Nisko (fot. PKP S.A.)
Wizualizacja dworca kolejowego Nisko (fot. PKP S.A.)

Pierwszy zostanie przebudowany, drugi – wzniesiony od podstaw. Budynek w Nisku został wybudowany w 1899 roku według projektu typowego Austriackich Kolei Państwowych. Dzięki realizowanej właśnie inwestycji przejdzie on kompleksową przebudowę i znów obsłuży podróżnych. W Mielcu dotychczasowy dworzec zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstanie nowoczesny budynek w formule zbliżonej do indywidualnych Innowacyjnych Dworców Systemowych.

Kolej to bardzo ważny element transportu publicznego w nowoczesnym państwie, dlatego dbamy o jej rozwój. Poza inwestycjami w infrastrukturę torową, modernizujemy również dworce kolejowe, zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach, walcząc tym samym ze zjawiskiem wykluczenia komunikacyjnego. Dążymy do tego, żeby pasażerowie w każdym miejscu Polski mogli w komfortowych warunkach oczekiwać na przyjazd pociągu. Cieszę się, że już za kilka lat z takich obiektów skorzystają mieszkańcy Niska i Mielca – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

O inwestycjach mówił Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

– Podpisanie umów na opracowanie dokumentacji projektowych dla dworców w Nisku i Mielcu jest kolejnym kamieniem milowym  na drodze do przywrócenia obsługi pasażerów na tych obiektach. Dzięki planowanym inwestycjom mieszkańcy Niska i Mielca zyskają dworce spełniające współczesne standardy obsługi podróżnych, komfortowe i nowoczesne, choć diametralnie się od siebie różniące. W Nisku przebudujemy historyczny pochodzący z końca XIX wieku dworzec, natomiast  w Mielcu powstanie od podstaw całkowicie nowy budynek – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Nisko – Historia połączona z nowoczesnością

Choć szczegółowy zakres prac poznamy po opracowaniu dokumentacji projektowej to już dziś możemy powiedzieć, że wpisany do ewidencji zabytków obiekt w Nisku, zostanie odnowiony z dbałością o historyczny detal. Renowację przejdzie elewacja dworca wraz z detalami architektonicznymi oraz przylegająca do niej wiata. W dawnej Galicji zwana była werandą, wsparta na żeliwnych kolumnach wyprodukowanych w C.K. Krajowej Fabryce Maszyn Rolniczych i  Narzędzi Ludwika Zieleniewskiego z Krakowa. Zachowane zostaną z pewnością niektóre elementy wystroju wnętrza, w tym m.in. wzorzyste posadzki. Na parterze budynku znajdzie się przestrzeń obsługi podróżnych. Pasażerowie mogą spodziewać się komfortowej poczekalni z elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów pociągów, ławkami oraz gablotami na rozkłady jazdy pociągów.

Poza tym dworzec w Nisku stanie się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi czy pasażerów z dużym bagażem. Wszystko to dzięki likwidacji barier architektonicznych oraz wprowadzeniu wielu rozwiązań ułatwiających poruszenia się po dworcu, tj. ścieżek prowadzących, oznaczeń w alfabecie Braille’a czy planów dotykowych dworców.

Dodaj komentarz