Inwestycje Pasażer Wydarzenia

PKP SA otwiera w Kielcach dworzec tymczasowy

Planujesz podróże pociągiem z lub do Kielc? Od środy 20 kwietnia pasażerowie korzystać będą z dworca tymczasowego. Obiekt zastąpi budynek dworca głównego na czas jego przebudowy.

Wizualizacja dworca kolejowego w Kielcach (fot. PKP SA)
Wizualizacja dworca kolejowego w Kielcach (fot. PKP SA)

Inwestor zlokalizował dworzec tymczasowy między Galerią Wieża Sztuki a budynkiem Poczty Polskiej. Wykonawca prac stworzył go z 24 modułów kontenerowych.

Co w środku?

Na parterze dworca zlokalizowano przestrzeń obsługi podróżnych, czyli klimatyzowaną poczekalnię o powierzchni około 45 m kw., kasy biletowe (PKP Intercity i POLREGIO) oraz toalety. Na piętrze zaś znalazły się pomieszczenia biurowo-socjalne dla spółek kolejowych.

Dworzec tymczasowy jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Do wejścia do poczekalni prowadzi pochylnia. Wyposażono go również w system informacji głosowej. Będzie on dostępny dla podróżnych przez całą dobę.

– Dostaniemy się do niego od strony pl. Niepodległości. Dojście do niego oraz na perony zostanie oznaczone za pomocą specjalnych tablic w żółto-czarnej kolorystyce – informuje PKP SA.. – Otwarcie dworca tymczasowego nie oznacza automatycznego zamknięcia dotychczasowego dworca w Kielcach. Ten zostanie zamknięty, po przeniesieniu kas POLREGIO, które nastąpi w czwartek (21.04). Wtedy też budynek główny zostanie ogrodzony i wyłączony z obsługi podróżnych. Będzie on niedostępny dla podróżnych do zakończenia prac budowlanych związanych z jego kompleksową przebudową.

 

W ramach inwestycji nie planuje się natomiast wyłączenia tunelu biegnącego pod obecnym dworcem, który nadal będzie dostępny dla podróżnych. Dzięki temu będzie można się dostać na perony nr 2, 3, 4 z peronu 1 oraz od strony miasta.

Uruchomienie dworca tymczasowego pozwoli na rozszerzenie frontu robót na cały budynek kieleckiego dworca i dokończenie niezbędnych do wykonania prac rozbiórkowych, głównie w przestrzeniach, gdzie jeszcze niedawno odbywała się obsługa podróżnych. W najbliższym czasie rozpoczną się również roboty związane ze wzmacnianiem konstrukcji budynku.

Koszt

Koszt przebudowy dworca w Kielcach to 44,21 mln złotych brutto. Wykonawca realizuje inwestycję w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestorem jest PKP S.A. Wykonawcą robót zaś jest firma MGBuilding z Kielc, a projekt przebudowy dworca wykonała pracownia Pas Projekt z Nadarzyna. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to druga połowa 2023 roku.

Dodaj komentarz