Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP SA przebudują dworzec kolejowy w Kołobrzegu

PKP SA zmienią dworzec kolejowy w Kołobrzegu. Po przebudowie podziwiać będzie można m.in. iluminacje podkreślające charakterystyczną bryłę dworca. Umowa z wykonawcą prac już została podpisana. PKP SA przekazały plac budowy.

Dworzec kolejowy w Kołobrzegu, widok od strony miasta (wizualizacja)
Dworzec kolejowy w Kołobrzegu, widok od strony miasta (wizualizacja)

Inwestycja to kompleksowa przebudowa dworca. Jest ona realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Dzięki niej dworzec w Kołobrzegu, który pochodzi z 1904 roku odzyska swój historyczny wygląd.

Zakres prac na dworcu w Kołobrzegu

Renowację przejdzie elewacja, która zostanie pokryta w większości cegłą klinkierową. W niższej parterowej części budynku planuje się odtworzenie muru pruskiego. Znajdzie się on również tuż po hełmem wieży o wysokości 17,5 metra, która odzyska historyczny, bardziej spiczasty kształt oraz iglicę. Odtworzone na wzór historycznych zostaną również stolarka okienna i drzwiowa, w tym wielkopowierzchniowe, łukowe okna holu głównego, a także charakterystyczne, modernistyczne, ośmiokątne, zlokalizowane w elewacji od strony miasta. Poddaną renowacji elewację i bryłę dworca podkreśli nocna iluminacja.

Wnętrze dworca

Hol dworca stanie się Centrum Obsługi Klienta. Połączy on w swoim wyglądzie historię i nowoczesność. Bez zmian pozostanie jego układ oraz wysokość, a także łukowy strop. Konserwację przejdzie fryz z motywem roślinnym. Ściany i sufity zostaną pomalowane na jasny kolor, a posadzki utrzymane w kolorze antracytowym. W holu nowymi elementami wystroju wnętrza będą koliste żyrandole o nowoczesnym designie, elektroniczne tablice przyjazdów, a także odjazdów pociągów, gabloty na rozkłady jazdy, zegar oraz ławki z drewnianymi siedziskami. Tuż przy holu będzie mieścić się przestronna poczekalnia, również urządzona w stylu nowoczesnym. Na jednej ze ścian zostanie wyeksponowana płaskorzeźba, przedstawiająca mewy na tle fal morskich. W strefie obsługi podróżnych znajdą się kasy biletowe, pokój zabaw dla dzieci wraz z pomieszczeniem dla rodziców z dziećmi, informacja turystyczna oraz lokale na wynajem. Natomiast we wschodniej części obiektu będzie dworzec autobusowy wraz z trzema kasami biletowymi. Wszystkie przestrzenie związane z obsługą podróżnych będą klimatyzowane.

Wizualizacja

Przedstawiciele rządu o inwestycji:

 

– Cieszę się, że zabytkowy dworzec w Kołobrzegu odzyska swój historyczny charakter i jednocześnie stanie się nowoczesną oraz komfortową przestrzenią obsługi podróżnych. Dzięki inwestycji zostanie wdrożonych również szereg rozwiązań przyjaznych środowisku oraz osobom z niepełnosprawnościami – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

W konferencji prasowej dot. przebudowy dworca udział wziął także sekretarz stanu w MI Andrzej Bittel.

– Podpisanie umowy na przebudowę dworca w Kołobrzegu to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy Pomorza Zachodniego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką, a także ważnym punktem na mapie miasta oraz ułatwi pasażerom podróżowanie po województwie. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 roku ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Inwestycja ważna dla mieszkańców i turystów

 

–  Przebudowa dworca w Kołobrzegu to niezwykle istotna inwestycja, bo znajdującą się w jednym z ważniejszych kurortów na polskim wybrzeżu Bałtyku. Dzięki niej dworzec stanie się obiektem komfortowym, dostępnym i bezpiecznym. Podczas prac przy obiekcie wydobędziemy również jego historyczne piękno, odtwarzając wiele elementów, które dworzec posiadał w momencie jego budowy w 1904 roku, ale nie tylko, bo zainwestujemy również w rozwiązania proekologiczne, takie jak energooszczędne oświetlenie czy panele fotowoltaiczne zlokalizowane na nowej wiacie rowerowej – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz