Pasażer

Po 30 latach dojedziemy koleją z Białegostoku do Hajnówki

– To jest dostępność komunikacyjna, którą za wszelką cenę chcemy przywrócić i oddać mieszkańcom województwa podlaskiego – mówił o decyzji o przywróceniu ruchu pasażerskiego do Hajnówki Marek Olbryś, wicemarszałek województwa Podlaskiego. Szczegóły połączenia przedstawił w trakcie piątkowej konferencji prasowej.

Fot. UMWP / Anna Augustynowicz

Transport pasażerski z Białegostoku do Hajnówki na linii kolejowej nr 52 przywrócony zostanie po blisko 30 latach. Pozwoliła na to modernizacja odcinka Hajnówka – Lewki oraz 10-letniej umowie między samorządem województwa a przewoźnikiem Polregio.

Uruchomiona sto lat temu linia została zawieszona w 1994 r. Na odcinku Hajnówka – Lewki od 2018 r. prowadzony był jedynie ruch towarowy. Obecnie kolejowe połączenie między Hajnówką, a stolicą regionu jest możliwe okrężną drogą przez Czeremchę, przez co podróżni muszą pokonać trasę dłuższą o kilkadziesiąt kilometrów.

Uruchomienie połączenia to element 10-letniej umowy między Województwem Podlaskim, a spółką Polregio.

– Jesteśmy na finiszu rozmów – zaznaczył wicemarszałek Olbryś.

 

Od stycznia 2021 r. na trasę Białystok – Hajnówka ma wrócić 6-8 połączeń pasażerskich dziennie. Pociągi będą obsługiwane przez spalinowe zespoły trakcyjne poruszające się z prędkością do 100 km/ha.

Czytaj dalej >