Pasażer Wydarzenia

Po ponad 30 latach wróciło połączenie kolejowe Łódź – Spała

Po 34 latach w sobotę (25 czerwca br.) powróciło połączenie kolejowe Łodzi ze Spałą. W inauguracyjnym przejeździe nowej hybrydy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wzięło udział prawie 1000 mieszkańców województwa. W Spale pasażerów powitała kolejowa orkiestra dęta, która poprowadziła korowód do przystani nad Pilicą na piknik na powitanie lata. Od 2 lipca hybrydy ŁKA będą regularnie kursować na tej trasie.

Zdjęcia: Sebastian Sołtyszewski
Zdjęcia: Sebastian Sołtyszewski

Na pokładzie pierwszej hybrydy znaleźli się oraz jako gospodarze: marszałek Grzegorz Schreiber, Janusz Malinowski, prezes ŁKA oraz Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka.

Marszałek Grzegorz Schreiber przed odjazdem życzył pasażerom jak najczęstszego korzystania z atrakcji całego województwa. Zachęcił także do zwiedzenia Spały. Powiedział:

– Pierwsza sobota wakacji, fantastyczne słońce, więc nie ma lepszej okazji do tego, aby udać się poza miasto na wycieczkę. A jeżeli wycieczka – to do Spały i od dzisiaj Łódzką Koleją Aglomeracyjną

 

Trzy dekady bez połączenia Łódź – Spała

Jak podkreślił, samorząd województwa przywrócił regularne połączenie kolejowe do Spały po… 34 latach.

Prezes ŁKA Janusz Malinowski przywołał nawet dokładną datę ostatniego pociągu relacji Łódź-Spała.

– Ostatni regularny pociąg do Spały pojechał 25 września 1988 roku. Teraz, obok tamtej daty, pojawiła się nowa: 25 czerwca 2022. Tego dnia ŁKA wznowiło połączenie, którym mieszkańcy Łódzkiego będą mogli podróżować w każdy weekend do grudnia włącznie.

 

W inauguracyjnym, bezpłatnym przejeździe, wzięło udział 850 mieszkańców całego województwa, w tym 100 rowerzystów. Ze względu na ogromne zainteresowanie wycieczką, ŁKA w sobotę uruchomiło aż 5 składów. Trzy z nich to hybrydy, czyli pociągi z napędem elektryczno-spalinowym, który umożliwia obsługę każdego rodzaju tras, także niezelekryfikowanych.

–  Podróże z Łodzi do Spały są możliwe właśnie dzięki zakupieniu przez samorząd województwa łódzkiego hybryd. Bez tych pociągów nie dojechalibyśmy do Spały, która z jednej strony choć tak blisko Łodzi, to była tak daleko – podkreślił prezes Janusz Malinowski.

 

Podróż do Spały trwała niewiele ponad godzinę, a na podróżnych na stacji docelowej czekała kolejowa orkiestra dęta ze Zduńskiej Woli. Przy akompaniamencie muzyków pasażerowie ruszyli w korowodzie na błonia w Spale, gdzie zorganizowano piknik na powitanie lata. Wśród gości wydarzenia byli m.in. poseł Robert Telus, radni wojewódzcy Ewa Wendrowska i Janusz Ciesielski, starosta tomaszowski Mariusz Węgrzynowski i inni samorządowcy. Wszystkich uczestników pikniku powitał marszałek Grzegorz Schreiber, który powiedział:

– Stało się to, o czym marzyło wielu mieszkańców Łodzi, ale także Spały. Dzisiaj spełniło się to marzenie, od dzisiaj będzie tutaj dojeżdżał regularny pociąg – mówił dodając, że jeżeli w czasie wakacji połączenie – na razie weekendowe – będzie się cieszyło dużym zainteresowaniem mieszkańców Łódzkiego, to zostaną uruchomione dodatkowe przejazdy np. w tygodniu.

 

Podwójny powód do świętowania

Później marszałek pokroił specjalny, okolicznościowy tort, którym zostało uczczone uruchomienie pociągów ŁódźSpała, ale także 8 urodziny ŁKA. Po oficjalnych przemówieniach, na scenie pojawiła się śpiewająca młodzież, lokalni artyści oraz zespoły muzyczne. Dla uczestników pikniku przygotowano mnóstwo atrakcji: były stoiska KGW, namioty instytucji województwa łódzkiego oraz partnerów wydarzenia. Na dzieci czekał dmuchany plac zabaw, warsztaty plastyczne m.in. o tematyce kolejowej, konkursy, gra terenowa oraz kolejka szynowa.

Dodaj komentarz