Raport z Polski Tabor Wydarzenia

Pociąg Europejskiego Roku Kolei – pięć tygodni w trasie!

Trwa Europejski Rok Kolei, który ma promować ten środek transportu, jako ekologiczny, zrównoważony i bezpieczny dla pasażerów. Z okazji obchodów przygotowano szereg różnych akcji promocyjnych – jedną z nich jest wyjątkowy Pociąg Europejskiego Roku Kolei, który od 2 września do 7 października 2021 roku będzie przemierzał Europę, przejeżdżając przez 26 krajów. Na jego trasie znajdzie się również Polska.

Najważniejsze informacje o trasie pociągu

W akcji Connecting Europe Express przewidziano udział trzech specjalnie do tego przygotowanych pociągów – iberyjskiego, standardowego i bałtyckiego. Ma to związek z problemem, który wskazuje na brak spójności w transporcie kolejowym: w Europie pociągi poruszają się po torach różnych szerokości, co uniemożliwia pokonanie całej trasy bezpośrednio przez pojazd jednego rodzaju. Jednocześnie podkreśla się, że dzięki współpracy pomiędzy różnymi przewoźnikami możliwe było prawidłowe zaplanowanie całego przejazdu.

Pociąg ma przejechać łącznie przez ponad sto miejscowości, pokonując aż 20 000 kilometrów. W trakcie przejazdu planowana jest organizacja 5 nocnych wycieczek, a także różnego rodzaju wydarzenia rozrywkowe na poszczególnych stacjach przystankowych. Dodatkowo w każdym z pociągów przygotowane zostały interesujące eventy, takie jak mobilna wystawa dotycząca technologii kolejowej czy wagony konferencyjne.

Connecting Europe Express w Polsce

Europejski pociąg dotrze do Polski w drugiej połowie września. Na jego trasie znajdą się stacje w takich miastach, jak Zebrzydowice, Kraków, Warszawa, Białystok czy Gdańsk. Na stronie internetowej: https://www.connectingeuropeexpress.eu/ dostępna jest mapa przejazdu. Po wybraniu interesującego Cię przystanku otrzymasz informację na temat daty i godziny przyjazdu oraz odjazdu.

Pociąg rozpocznie podróż w Lizbonie, a zakończy w Paryżu. Część zapowiedzianych wydarzeń promocyjnych będzie transmitowana na żywo poprzez wspomnianą już witrynę, by ograniczyć ryzyko epidemiologiczne związane z COVID-19.

Autor: Katarzyna Jarząbek

Connecting Europe Express dojechał do Warszawy!

Dodaj komentarz