Raport z Polski Wydarzenia

Connecting Europe Express dojechał do Warszawy!

Do Warszawy dotarł wyjątkowy pociąg – Connecting Europe Express (pociąg Łącząc Europę), promujący Europejski Rok Kolei. Skład podziwiać można było na Dworcu Centralnym w Warszawie. Kolejnymi przystankami będą: Gdańsk (Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2021), Białystok oraz Kraków.

Fot. PKP

Pociąg „Łącząc Europę” w ciągu 36 dni odwiedzi 26 państw Unii Europejskiej.

– To znacznie więcej niż tylko pociąg przejeżdżający przez nasz kontynent. To przykład europejskiej współpracy sektora kolejowego, instytucji publicznych i wszystkich partnerów uczestniczących w tym przedsięwzięciu. Ekspres Łączący Europę to żywe laboratorium tego co już udało się zrobić aby usprawnić funkcjonowanie kolei oraz tego co jeszcze musimy zrobić aby dokończyć tworzenie Jednolitego Europejskiego Obszaru Kolejowego (Single European Rail Area) oraz sieci TEN-T. Wszystkie konferencje i wydarzenia związane z przejazdem pociągu stwarzają możliwość szerokiej wymiany poglądów na temat rozwoju kolejnictwa i pełnego wykorzystania jego szans rozwoju w przyszłości – podkreślił Walter Goetz, Szef Gabinetu Komisarz ds. Transportu Adiny Vălean.

 

W konferencji prasowej na warszawskim dworcu udział wziął także Andrzej Bittel.

– Przejazd pociągu „Łącząc Europę” przez Polskę wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Kolei. Dzięki takim inicjatywom wzrasta zaufanie pasażerów do najbezpieczniejszego i najbardziej ekologicznego środka transportu jakim jest kolej. Wydarzenie to pokrywa się z międzynarodowymi targami Kolejowymi TRAKO w Gdańsku, więc cieszę się, że będę mógł odbyć podróż właśnie Connecting Europe Express – przed wejściem na pokład pociągu powiedział Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Inwestycje kolejowe mają dla Polski szczególne znaczenie. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w konsultacji z Ministerstwem Infrastruktury oraz spółkami kolejowymi, przygotowuje portfolio inwestycji na przyszłe lata, tak, aby uzupełniając już podjęte inwestycje, ukończyć wdrożenie standardów europejskich na całej sieci TEN-T w Polsce i tym samym zapewnić spójną, nowoczesną i bezpieczną infrastrukturę. Te inwestycje będziemy realizować że środków krajowych i unijnych  – zaznaczył Waldemar Buda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

Proporczyki z flagami Polski i herbem Warszawy, które zostaną na pokładzie pociągu wręczyli Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, koordynator Europejskiego Roku Kolei w Polsce oraz Krzysztof Golubiewski, Członek Zarządu PKP S.A.

– Takie projekty jak Europejski Rok Kolei służą edukacji i budowania pozytywnego wizerunku kolei. Działania, które wspólnie zaplanowaliśmy, pozwolą skutecznie promować kolej. Niech Europejski Rok Kolei będzie trampoliną, z której polskie i europejskie koleje wyskoczą na rekordowe wyniki obsługi w ruchu pasażerskim i towarowym. Kolej powinna być tym środkiem transportu, który wszyscy wybieramy – mówił Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, koordynator Europejskiego Roku Kolei w Polsce

 

Przejazd Connecting Europe Express jest jednym z najbardziej symbolicznych wydarzeń Europejskiego Roku Kolei. Inicjatywa Komisji Europejskiej ma promować kolej jako bezpieczny i ekologiczny środek transportu.

– Przejazd pociągu „CEE” przez Europę jest zdecydowanie najważniejszym punktem programu obchodów Europejskiego Roku Kolei, ale także pewnym symbolem – przede wszystkim dobrej współpracy kolei z poszczególnych państw oraz gotowości do zwiększenia udziału transportu szynowego w segmencie pasażerskich połączeń dalekobieżnych. Należy podkreślić, że już dziś w wielu relacjach koleje w Europie z powodzeniem konkurują z transportem lotniczym czy autobusowym” – stwierdził Krzysztof Golubiewski, Członek Zarządu PKP S.A.

 

Czytaj dalej >