Aktualności Wydarzenia

Pociąg ŁKA „Anders” rozpoczął kursy do Warszawy [VIDEO]

28 maja 2021 r. na dworcu Łódź Fabryczna odbyła się premiera pociągu „Anders”. Samorząd Województwa Łódzkiego wraz z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Łódzką Koleją Aglomeracyjną, pragnął upamiętnić zasługi gen. Władysława Andersa, który pochodził z Błoni w powiecie kutnowskim.

Gościem honorowym wydarzenia była córka Generała, Pani Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech, która podczas uroczystego chrztu nadała pociągowi nazwę „Anders”.

W ten sposób Łódzka Kolej Aglomeracyjna uczciła, przypadającą w tym roku 80. rocznicę powstania Armii Polskiej w Związku Sowieckim pod dowództwem gen. Władysława Andersa. To dzięki jego determinacji było możliwe stworzenie tej armii, wyszkolenie jej i przygotowanie do działań u boku aliantów, a następnie wejście polskich jednostek do boju w 1944 r. Generał odegrał również ogromną rolę na emigracji, gdyż jego energia integrowała środowiska patriotyczne i wciąż przypominała o sprawie polskiej na Zachodzie.

Grafika na pociągu przedstawia szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego i bohaterskie czyny polskiego żołnierza w bitwach pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią. Jest wyrazem hołdu złożonym tym wszystkim, którzy wypełniając swoje zobowiązania sojusznicze, walczyli nie tylko o niepodległość Polski, ale również o wolność innych narodów.

Po uroczystej premierze pociągu otwarta została wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi pn. „W drodze na Monte Cassino”, którą można oglądać w zachodniej hali dworca do 29 czerwca br.

Pociąg ŁKA „Anders” wyruszył na trasy województwa łódzkiego, a od weekendu, jako ŁKA Sprinter, będzie jeździł na trasie do Warszawy.

To kolejny pociąg, po ŁKAMarszałek” i ŁKA „Pogonowski”, który przybliża mieszkańcom województwa łódzkiego wybitnych Polaków i historię naszego kraju.

Zdjęcia: Sebastian Sołtyszewski, Adam Staśkiewicz / lodzkie.pl

Dodaj komentarz