Raport z Polski

Pociąg potrącił sarnę lub dzika? PKP PLK ogłasza przetarg na utylizację martwych zwierząt

Fot. kadr z filmu

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiła przetarg na realizację transportu i utylizacji martwych zwierząt ze szlaków kolejowych znajdujących się na terenie PKP PLK, Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze. Umowa obowiązywać będzie od dnia jej zawarcia do 31 grudnia 2021 r.

Firma, która zwycięży w przetargu, będzie odpowiedzialna za interwencyjne usuwanie i utylizację martwych zwierząt. Zamówienie obejmuje dojazd do wskazanej lokalizacji, w przypadku martwej zwierzyny – odbiór, transport i utylizację zwłok, w przypadku żywych i rannych zwierząt – postępowanie w oparciu o obowiązujące przepisy prawne, a także prowadzenie ewidencji interwencji.

Termin składania ofert mija 25 lutego o godz. 12.00.

Szczegóły przetargu dostępne są na stronie Platformy Zakupowej PKP PLK www.platformazakupowa.plk-sa.pl.

W skali roku do wypadków na torach z udziałem zwierząt dochodzi bardzo często. Zarejestrowane przypadki takich kolizji dotyczą głównie tych zdarzeń, w których nastąpiło zatrzymanie ruchu pociągów lub uszkodzenie pojazdu. Ile faktycznie takich incydentów ma miejsce na torach? Często dokładne ustalenie jest trudne.

Jak podkreślała w rozmowie z dziennikarzem portalu wagrowiec.naszemiasto.pl Ewa Makosz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska PKP PLK, linie kolejowe nie stanowią dla większości zwierząt bariery. Potwierdzają to m.in. nagrania z foto-pułapek i analizy wykonane w ramach monitorowania oddziaływania linii kolejowych na środowisko.

Dodaj komentarz