global Inwestycje Tabor Wydarzenia

Pociągi klasy 395 Javelin zostaną zmodernizowane

Pociągi szybkiej kolei z południowo-wschodniej Wielkiej Brytanii, modele klasy 395 Javelin zostały objęte planem gruntownej modernizacji technicznej. Za przeprowadzenie prac odpowiedzialne będą firmy: Eversholt Rail, Southeastern oraz Hitachi Rail. Cały program prac remontowych wyceniono na kwotę 27 milionów funtów.

Fot. Eversholt Rail
Fot. Eversholt Rail

Najważniejsze informacje na temat proponowanych rozwiązań modernizacyjnych

Cały projekt modernizacji pociągów Javelin podzielono na etapy. Pierwszy z nich potrwa około 7 miesięcy. W tym czasie przeprowadzone zostaną prace projektowe i inżynieryjne. Na podstawie uzyskanych w ten sposób danych możliwe będzie zakupienie niezbędnego zaopatrzenia – części zamiennych i wyposażenia innego rodzaju.

Drugi etap, czyli właściwe prace remontowe mogą zatem ruszyć już w marcu przyszłego roku. Modernizacjom poddanych zostanie 29 pociągów klasy 395 Javelin podlegających obsłudze ze strony Southeastern. Plan odświeżenia zakłada, między innymi:

  • remont wnętrz pojazdów, wraz z wymianą foteli pasażerskich tak, by ułatwić podróżowanie osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi,
  • montaż oświetlenia typu LED (energooszczędnego),
  • wdrożenie pokładowych systemów informacji dla pasażerów – działających w czasie rzeczywistym,
  • założenie podzespołów do ładowania urządzeń przez USB, bezpośrednio pry fotelach pasażerskich.

Prace obejmujące renowację wnętrz pociągów przyciągną do oferty przewozowej więcej klientów, a jednocześnie zapewnią im maksymalny poziom wygody podróżowania.

Tak duże środki finansowe pozwalają ponadto na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i cyfrowych. Do prawidłowego monitorowania infrastruktury oraz stref pasażerskich zastosowano telewizję przemysłową CCTV od Eversholt Rail. Dzięki współpracy z Hitachi Rail możliwe będzie pozyskiwanie danych odnoszących się do liczby pasażerów w trakcie danego przejazdu czy też aktualnej wagi pociągu. Firma dostarczy bowiem technologię monitorującą w postaci kamer skierowanych na pantograf. To zapewni stały podgląd stanu tak sprzętu, jak i linii napowietrznych, z których tenże korzysta.

Skąd potrzeba modernizacji na taką skalę?

Szybkie pociągi Javelin poruszają się na połączeniach należących do linii HS1, łączących London St Pancras i Kent. Ta szybka, brytyjska flota pasażerska ma spory wpływ na gospodarkę turystyczną – w ostatnim czasie oszacowano przewidywany wzrost wartości tego sektora aż o miliard funtów.

Dodaj komentarz